Soutěž na téma heraldická zvířata vyhlásilo ve spolupráci se Zoo Praha hnutí „Stonožka“,

které pomáhá dětem po celém světě. V pražské zoo se tak shromáždilo od 80 škol celkem 2243 prací vyobrazujících lvy, orly, tygry a další exotická zvířata ze státních znaků či erbů. Díla pak vyhodnotila odborná porota a vybrala 142 z nich (z toho 16 vítězných), jenž si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě, která potrvá do poloviny března.

J. Em. Dominik kardinál Duka OP

S prvotním nápadem, který vedl až k výstavě, přišel kardinál Dominik Duka, když v prosinci 2018 během mše za hnutí „Stonožka“ v katedrále sv. Víta pronesl, že když je přítomen také ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, děti z hnutí ‚Stonožka‘ by měly malovat heraldická zvířata.

Při té bohoslužbě v první či druhé řadě seděl pan ředitel, a tak mě napadlo, že by opravdu asi stálo za to, aby si děti uvědomily vztah k přírodě, vztah nejen k domácím zvířatům, ale také k těm, která se vlastně stávají symbolikou na těch heraldických znacích, protože nám to ukazuje, že člověk dokáže v přírodě postupovat nejen jako jeden z těch, komu příroda patří, ale také jako ten, který má úctu k přírodě a k jejím živým tvorům. Takže to je důvod, proč jsme to takto zorganizovali,“ vysvětlil během vernisáže kardinál Dominik Duka.

Děti navíc měly příležitost inspirovat se k tvorbě přímo v Zoo Praha v rámci speciálně připraveného programu. Nejprve na ně ve Vzdělávacím centru čekaly přednášky vedené odborníky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, a to zaměřené na historii heraldiky, využití zvířat ve státních znacích, erbech či ve znacích a logách mnoha společností, pak si mohly vybraná zvířata, která se v heraldice využívají nejčastěji (např. lvy, orly, plazy či koně) prohlédnout rovnou v areálu zoo za doprovodu průvodců.

Mile mě potěšil zájem školních tříd jak o tento program – zúčastnilo se jej asi 1500 dětí –, tak o samotnou účast v soutěži. Kromě kvantity je překvapivá i vysoká kvalita mnoha prací. Návštěvníci výstavy se rozhodně mají na co těšit,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.