Praha se umístila na 13. místě ze 113 světových měst ve žebříčku kvality života. Pořadí měst určila konzultační společnost D&L Partners na základě nového indexu PICSA, který bere v úvahu různá kritéria, mezi která patří kromě hrubého národního produktu třeba dostupnost bydlení a lékařské péče či přístup ke vzdělávání. Zvláštní důraz je přitom kladen na společenskou a ekonomickou spravedlnost.

Na prvním místě žebříčku se umístil Curych následovaný Vídní. Tato dvě města se přitom umísťují na čelných pozicích podobných průzkumů kvality života dlouhodobě.

Praha získala výjimečně dobré postavení v žebříčku především díky bezpečnosti a počtu lékařů. Hlavní město má podle D&L Partners jednu z nejhustších sítí ordinací na celém světě. V žebříčku se umístilo také Brno, a to na 58. místě.

Pořadí dominují evropská města, která obsadila 15 pozic z první dvacítky. K nim se připojila čtyři města z USA a Kanady a pouze jediné asijské, a to Tchaj-pej. Slovenská metropole Bratislava skončila na 21. příčce.

Zdroj: ČT & index PICSA

Celou zprávu indexu PICSA si můžete prohlédnout zde: