Central Group postaví v Praze 6 novou čtvrť od architekta Ciglera za 13 miliard

Praha, 3. 12. 2019 – Na místě stávajícího skladového areálu Westpoint v Praze 6 plánuje postavit největší český rezidenční stavitel Central Group unikátní městskou čtvrt se zhruba 2.200 byty. Vedle toho zde investor postaví na své náklady pro městskou část čtyři mateřské školky a městské části zdarma převede plně zainvestovaný pozemek pro výstavbu velké spádové základní školy. V lokalitě vznikne v parterech domů také mnoho obchodů, služeb, restaurací a kaváren. A bude zde vytvořen i velký veřejný prostor s centrálním náměstím. Na ploše kolem 40.000 m2 vznikne nová zeleň. Autorem urbanistického řešení lokality je renomovaný architekt Jakub Cigler. Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 13 miliard korun a stavět by se mohlo začít už v roce 2023.

Nyní je na tomto pozemku o velikosti 155.000 m2 na pomezí Liboce a Ruzyně velký a uzavřený skladový areál s intenzivní kamionovou dopravou. Sklady a kanceláře na tomto místě bude investor pronajímat ještě minimálně do poloviny roku 2023. Do té doby by už mohla doběhnout změna územního plánu, která zde umožní výstavbu bytů, a také by už možná mohlo být vyřízeno stavební povolení na novou výstavbu.

Situační plánek lokality Westpoint v Praze 6

Central Group je dohodnut s městskou částí na poskytnutí rozsáhlého příspěvku, ale s magistrátem je ještě třeba dořešit finance potřebné na výstavbu velké spádové základní školy s rozsáhlým sportovištěm pro zhruba 680 žáků. Podle připraveného memoranda o spolupráci mezi městskou částí a investorem zde Central Group postaví a zdarma převede městské části čtyři mateřské školky pro zhruba 200 dětí v celkové hodnotě kolem 100 milionů korun.

Urbanistický návrh nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6 (pohled z jihu, škola vyznačena modře)

Dále je také investor připraven bezplatně převést na městskou část rozsáhlý pozemek pro velkou spádovou základní školu a velké sportoviště (včetně projektu školy a vyřízeného stavebního povolení) a také další pozemek potřebný pro vedení tramvajové a vlakové trati. Vlastní stavba školy by už ale měla být úkolem veřejné správy, protože na DPH a dalších daních stát získá z tohoto projektu kolem 2,2 miliardy korun (zhruba milion korun za každý byt). Při financování spádové základní školy s velkým sportovištěm v této lokalitě by měl hrát zásadní roli pražský magistrát.

Rezidenční čtvrť WESTPOINT v Praze 6 – základní údaje

Velikost lokality155.000 m2
Současné využitívelký a uzavřený skladový areál s kamionovou dopravou
Plánovaný počet bytůcca 2.200 bytů ve čtyř až osmipodlažních budovách
Plánovaná plocha komerčních prostorůcca 6.000 m2 (v parterech obchody, služby, zdravotnictví, restaurace a kavárny)
Nově vzniklá zeleňcca 40.000 m2
Příspěvek investora pro městskou část4 mateřské školky za cca 100 milionů korun a dále velký pozemek pro školu a vedení tramvajové a vlakové trati
Autor urbanistického řešeníJakub Cigler architekti
Možné zahájení výstavby2023 (po změně územního plánu a získání stavebního povolení)
Odhadované investiční náklady13 miliard korun