Signal Festival dlouhodobě podporuje nejmladší generaci českých vizuálních umělců a autorských kolektivů. Za dobu své existence pomohl ke vzniku více než 80 instalací. Letos v této misi přichází s novinkou. Poprvé připravil se společností Pražská plynárenská soutěž Cena Neon pro studentky a studenty vysokých uměleckých škol. Vítězem výzvy se stalo dílo Simulakra autorské dvojice Vítězslav Plavec a Filip Zeman z Fakulty architektury a umění Technické univerzity v Liberci. Instalace, která bude v ulicích Prahy k vidění na devátém ročníku festivalu od 14. do 17. října, si pohrává s optickou iluzí a deformací obrazu. Používá přitom technologie známé třeba z výroby 3D plakátů.

„Vizuální umění s médiem světla je v Česku na vzestupu. Máme zde několik výrazných osobností a přibývá mladých umělců, kteří se touto disciplínou začínají zabývat a stále častěji a velmi šikovně pracují s moderními technologiemi. Cena Neon finančně podporuje právě mladé umělce a umělkyně, kteří by jinak obtížně financovali svůj umělecký záměr,” vysvětluje Martin Pošta, ředitel Signal Festivalu.

Cílem Ceny Neon je podpořit inovativní umělecké projekty zaměřené na současné digitální technologie, animaci, motion design nebo 3D animaci. Studenti a studentky českých uměleckých vysokých škol mohli své přihlášky zasílat do 30. srpna 2021. Vítěz byl vybrán na počátku září porotou ve složení David Kořínek (vedoucí Centra audiovuzuáních studií na FAMU), Richard Loskot (vizuální umělec), Barbora Půlpánová (členka správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky, kterou provozuje Pražská plynárenská), Ondřej Horák (výtvarník a autor výstavních projektů), Jakub Pešek (light designer, vizuální umělec, scénograf a zakladatel Lunchmeat Festivalu) a Mario Kunovský (programový koordinátor Signal Festivalu). Celkem se přihlásili studenti z 6 českých vysokých škol, konkrétně AVU, FUD UJEP, FAMU, DAMU, Technická univerzita v Liberci a VŠUP. Zastoupeny byly obory umění ve veřejném prostoru, aplikovaná reklamní fotografie, průmyslový design, malba, time-based media, interaktivní média, ale i malba či režie a dramaturgie alternativního a loutkového divadla.

Vítězem se stalo umělecké dílo Simulakra. Autory jsou studenti 4. ročníku programu Výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci Vítězslav Plavec a Filip Zeman. Instalace se svým tvaroslovím snaží zapadnout do kolážovité či chladné městské architektury. Objekty mohou být na první pohled vnímány jako součást městského mobiliáře. Jakmile se ale člověk podívá z blízka, uvidí, že neplní žádnou zřetelnou funkci a pouze si pohrávají s vizuální iluzí. Dílo je tvořeno čtvercovými formáty lentikulárních čoček, které jsou usazeny v pravoúhlé sestavě kovových rámů. Právě čočky vytváří deformaci obrazů a díky refrakci světla návštěvník vidí z každého úhlu pohledu jen určitou jejich část.

Porota ocenila především komplexnost projektu, jeho technickou náročnost a interaktivitu. V závislosti na proměňujícím se prostředí totiž vytváří různé situace a lze jej snadno vystavovat v různých prostorách, za různých podmínek.

Vítěz Cena Neon_2021_Simulakra__Vítězslav Plavec a Filip Zeman_Page_01

Vítěz Cena Neon_2021_Simulakra__Vítězslav Plavec a Filip Zeman_Page_01

„Simulakra představují zmatení jedince v současné společnosti plné intenzivních a zrychlených smyslových vjemů. Vidíme v něm vlastní odraz na pozadí deformujícího se světa,“ vysvětlují autoři Filip Zeman a Vítězslav Plavec.

Signal Festival je jedním z největších producentů současného vizuálního umění. Od roku 2017 pořádá otevřenou výzvu a poskytuje mladým umělcům finanční podporu, technologické zázemí pro vznik uměleckého díla a možnost jej vystavit široké veřejnosti během podzimního festivalu, který díky své návštěvnosti nad 500 000 lidí patří mezi největší české kulturní akce odehrávající se ve veřejném prostoru. V minulosti takto vznikla díla Kateřiny Blahutové, Adama Ciglera a Petra Vacka, Jany Mercogliano alias Verge, Tomáše Dymeše, Ivo Loudy, Tomáše Ullricha nebo kolektivů _STROY či Blok_4. Letos řadu originálních děl mladých tvůrců vznikající speciálně pro Signal Festival rozšíří vítěz soutěže Cena Neon.

„Právě kolážovitá podstata a modulárnost díla mě oslovila nejvíce, zčásti také proto, že se pak začlení do sbírky Pražské plynárenské, která se zaměřuje právě na koláž. Tuto sbírku velikánů jako je Jiří Kolář nebo Jindřich Štýrský chceme dávat do kontextu současného umění, například v našich prostorách Galerie Smečky,“ uvedla zástupkyně poroty a členka správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky Barbora Půlpánová.

O Signal Festivalu:

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než osmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí.

9. ročník Signal Festivalu proběhne od 14. do 17. října 2021
Každý den od 19:00 do 24:00 hodin