Praha, 6. září 2021
Klíčová fáze vědecko-vzdělávacího projektu Dotkni se vesmíru, do kterého se zapojily stovky studentů, startuje již 6. září. Během následujícího měsíce vyšle 45 škol z Česka a Slovenska vlastní meteorologické sondy do stratosféry. Žáci si během osmiměsíčního projektu zvládli sami sestrojit a naprogramovat stratosférické balony, které nyní vyšlou do vesmíru. Vzdělávací projekt organizuje platforma Steam Academy.
„Chceme do škol přinést více projektové výuky, která spojuje zábavné s užitečným. Studentům nabízí samostatnost, zodpovědnost, svobodu myšlení a možnost dělat chyby, ze kterých se poučí. Náš organizační tým tvoří skauti, nadaní studenti, učitelé, vývojáři, radioamatéři a vesmírní snílci. V rámci Dotkni se vesmíru umožňujeme žákům bádat, objevovat a koordinovat vědecký experiment od začátku až do konce. Oproti tradiční výuce studenti vidí hmatatelný výsledek svojí práce a díky tomu mají i větší motivaci se dál učit,” vysvětluje Rostislav Konopa, autor projektu a zakladatel Steam Academy.
Jak se studenti dotknou vesmíru
Školy na sestrojování balonů začaly pracovat už letos v březnu a od té doby se více než 800 žáků pečlivě připravovalo na vrcholnou fázi projektu, vypuštění balónu do stratosféry. Od 6. září do 7. října se tak každý všední den nad pražským ČHMÚ vznesou dva stratosférické balóny, vždy jeden ráno a druhý v poledne. Na místě bude vždy tým expertů, který na balonech provedou finální úpravy a zkontrolují postavené sondy – sonda se zváží, namontují se baterie, připevní padák a nakonec se nafoukne heliový balón, který vynese sondu do výšky 30-35 km. Sonda během letu změří tlak, teplotu, výšku a vlhkost a díky připevněné kameře pořídí fotografii Země z vesmíru.