Na kaskádách u stanice metra Vltavská je nová umělecká instalace

Na kaskádách u stanice metra Vltavská je nová umělecká instalace

Noční můra přetvořena v sen je název nové instalace Adama Hudce a Adama Novotníka u stanice metra Vltavská, kterou dnes představí zástupci hl. m. Prahy, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Galerie hl. m. Prahy.

Instalace zkoumá, jakým směrem by se vydala architektura, pokud by jiné formy života, které se objevují na jejím povrchu, dostaly pozornost, jakou si zaslouží. Tento projekt byl vybrán odbornou komisí k realizaci z otevřené soutěže projektu Galerie Vltavská. Galerie Vltavská vznikla v rámci programu Umění pro město jako prostor pro dočasné umělecké intervence.

Na kaskádách u stanice metra Vltavská je nová umělecká instalace„Před rokem v Galerii Vltavská pomalu končila první zkušební výstava a dnes zde zahajujeme již pátou. Každá z nich velmi specificky reagovala na prostředí kolem Vltavské a výstava Noční můra přetvořená v sen není výjimkou. Jsem ráda, že Vltavská už není jen přestupní stanicí na cestě domů nebo do práce, ale čím dál více ožívá a lidé se sem rádi vrací, ať už za uměním do Galerie Vltavská nebo za sportem do podchodů, které jsme v minulém roce zrekonstruovali a přetvořili na veřejný skatepark,“ uvádí Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch.

„Umění pro město zahrnuje řadu projektů, které mají daleko širší ambice a hledí si našeho prostředí s nebývalou introspekcí a porozuměním pro inovativní cesty v jeho udržitelnosti. Adam Hudec a Adam Novotník jsou zaujati sférou, která nám, běžným uživatelům připadá nevzhledná a neužitečná, ukazuje se však, že má nečekaně důležité parametry, které mohou dopomoci k částečné očistě ovzduší bez velkých nákladů. Postačí respekt k procesům, které zdánlivě pouze parazitují na betonovém povrchu,“ říká Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hl. m. Prahy.

 

„V dnešní kritické evropské situaci se může zdát nepatřičné věnovat pozornost čemukoliv nad rámec základních lidských potřeb. Jejich součástí je však i psychická rovnováha jedince, kterou lze hledat ve víře, v pracovním nasazení, ale i v umění. Dnes opět otevřený prostor Galerie Vltavská nabízí příležitost na okamžik vystoupit z náročné reality, soustředit se nad tématem přírodních mechanismů a spatřit příjemná překvapení ve zdánlivě problematických jevech,“ dodává Anna Švarc, architektka Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Instalace Noční můra přetvořena v sen bude na kaskádách u stanice metra Vltavská k vidění do 10. června.

Zdroj: TZ, LJM; Foto autor fotografií Ondřej Besperát

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *