houslistka Bomsori Kim

PKF – Prague Philharmonia zahraje s Bomsori Kim

Od klasicismu až na práh francouzské avantgardy. PKF – Prague Philharmonia zahraje s Bomsori Kim

PRAHA 29. března 2022: Ve fascinujícím programu sedmého abonentního koncertu nabízí PKF — Prague Philharmonia hudbu zázračných dětí, brilantní houslové umění, ale i exkurzi do světa hmyzu. Tuto originální kombinaci ovládnou houslistka Bomsori Kim a šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume již 3. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. 

„Zvuk jara“ – tak příznačný je význam jména protagonistky dubnového koncertu, korejské hudebnice Bomsori Kim. Jedna z nejslibnějších houslistek mladé generace, exkluzivní umělkyně prestižního labelu Deutsche Gramophon a vítězka soutěže ARD Mnichov se představí v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 B dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Skutečnou specialitou programu budou symfonické fragmenty z Pavoučí hostiny od Alberta Roussela. Dílo napsal Roussel začátkem 20. století, původně jako hudbu k baletní pantomimě, která pojednává o životě hmyzu na zahradě. Stěžejní postavou je tu pavouk, který se chystá na velkolepou hostinu – je však sněden kudlankou. Pro Roussela, učitele nastupující generace avantgardních francouzských autorů a „našeho“ Bohuslava Martinů, představoval tento bizarní námět ideální základ pro nevšední, barvené a skvěle zinstrumentované dílo.

„Estetika 20. století byla tak dynamická, že velmi lehce zapomínáme, že i zde lze vysledovat určitý vývoj. Dnes však již máme dostatečný odstup, abychom prozkoumali i autory, kteří byli zapomenuti a odsunuti na okraj cesty. Když se do nich znovu zaposloucháte, říkáte si: wow, to zní opravdu skvěle, jaká zvláštní příchuť, nálada, vůně,“ popisuje hudbu začátku minulého století šéfdirigent Emmanuel Villaume, který do letošní sezony zařadil celou řadu slavných, ale i raritně uváděných klenotů francouzské hudby.

Koncert lemují dvě kratší, komorněji laděná díla. Na úvod zazní Malá symfonie pro dechové nástroje Charlese Gounoda, závěř bude naopak patřit nástrojům smyčcovým: sekce se představí v rané Symfonii pro smyčce č. 7 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Neděle 3. dubna 2022 | Bomsori Kim, Emmanuel Villaume

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel VillaumePro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

Zdroj včetně foto TZ, LJM