Vidět Salisbury

Premiéra absurdní road movie VIDĚT SALISBURY OSOBNĚ S VIKTOREM ŠENDEROVIČEM 11. března v Kině Bio Oko

Divadlo pod Palmovkou natočilo film v režii Michala Langa podle stejnojmenné divadelní hry ruského disidenta Viktora Šenderoviče. Černá komedie o podivuhodné cestě agentů Čepigy a Miškina k Matce Rusi bude slavnostně uvedena v pátek 11. března od 20:30 hodin v Kině Bio Oko. Večerem i debatou s tvůrci po zhlédnutí filmu provede Nora Fridrichová.

Vladimír Šenderovič se osobně premiéry filmu Vidět Salisbury zúčastní. Populární ruský scenárista, satirik, liberální publicista, obránce lidských práv, rozhlasový a televizní moderátor, novinář a dramatik byl putinovským režimem označen za zahraničního agenta a v lednu 2022 emigroval. Ve své hře již v roce 2018 s mrazivou přesností zachytil skutečnou podobu a cíle putinovského Ruska. Byl důležitým spolupracovníkem rozhlasové stanice Echo Moskvy, která před několika dny byla stejně jako mnoho dalších médií zakázaná.

Divadlo pod Palmovkou získalo text divadelní hry Viktora Šenderoviče o pozadí atentátu v britském Salisbury a podobách a cílech současného Ruska přímo od autora na jaře 2021, tedy bezprostředně po odhalení pozadí teroristických útoků agentů GRU na muniční sklady ve Vrběticích,“ říká Michal Lang, který do hlavních rolí ruských agentů obsadil Ondřeje Veselého a Adama Vaculu. Příběh dvou ruských agentů, kteří otrávili dvojitého agenta Sergeje Viktoroviče Skripala i jeho dceru a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, ve kterém vystupuje osobně také Putin, natáčelo Divadlo pod Palmovkou jako výsměšnou satiru s místy drsným humorem. „Při natáčení jsme netušili, že se z toho v době uvedení premiéry stane protiválečný film,“ dodává Michal Lang.

Vidět Salisbury Vidět Salisbury

Na realizaci filmu spolupracovalo Divadlo pod Palmovkou s kameramanem Ondřejem Tylčerem, se zástupci Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, triků a masteringu filmu se ujalo špičkové postprodukční studio PFX, postprodukce zvuku Jaroslav Fryš a Karel Jaroš.

V těchto těžkých dnech stojíme za Ukrajinou a film je důrazným příspěvkem Divadla pod Palmovkou v boji proti současné ruské agresi.

Zdroj: TZ; LJM