koncert slavné hollywoodské filmové hudby budou v Praze

Velkolepý koncert slavné hollywoodské filmové hudby budou v Praze dirigovat legendární skladatelé

Největší summit hudebních skladatelů ve střední Evropě završí jedinečný koncert filmové hudby orchestru PKF — Prague Philharmonia s hollywoodskými skladateli. Skladby ze seriálu House of Cards nebo filmu Spider-Man 3 si mohou jejich fanoušci poslechnout již 26. dubna v Kongresovém centru v Praze. Cykly hudebních skladeb ze známých filmů budou dirigovat přímo jejich skladatelé, mezi nimiž je i držitel pěti cen EMMY Jeff Beal, majitelka Grammy Nan Schwartzová či autor dvakrát nominovaný na cenu EMMY a Zlaté glóby Christopher Young.

Hudbu hollywoodských skladatelů uvede PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou uznávaného dirigenta a skladatele Jana Kučery, orchestr si ale zahraje i pod vedením samotných skladatelů. Na programu koncertu jsou kromě seriálového hitu House of Cards a filmu Spider-Man 3 i melodie filmů Mimi šéf (The Boss Baby), Sněhová královna (The Snow Queen) nebo hudební skladby z filmů Šarlatán a Hastrman. Mezi hvězdnými hosty akce bude i Conrad Pope, orchestrátor filmů Hvězdné války, Hobit, Indiana Jones nebo Matrix, který se představí se skladbou Love z pohádky Mimi šéf, autor hudby k filmům Marley a já nebo Bořek stavitel Paul K. Joyce se skladbou The Snow Queen a dále Nathaniel Méchaly, Christian Henson, Chris Egan, Elia Cmiral a Antoni Komasa Lazarkiewicz se suitou z filmu Šarlatán. Česká a slovenskou scénu budou reprezentovat Peter Wajsar, Tomáš Živor, Zuzana Michlerová, Matúše Luhový, Dominik Svoboda a Jiří Hradil. „Je pro nás čest hrát na koncertě se světovými skladateli. Věřím, že to bude pro všechny fanoušky filmové hudby nezapomenutelný zážitek a stejně tak i pro náš orchestr, který se jako nejmodernější těleso klasické hudby v Česku nebojí nových kompozic,” komentuje ředitelka PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Koncert roku pro posluchače filmové hudby

Composers Summit Prague 2022 pořádaný Soundsgate je určený pro profesionály v audiovizi a hudební skladatele, se sérií workshopů, zajímavých přednášek, debat a lekcí, kterých se osobně zúčastní skladatelské hvězdy. Akce je ve svém žánru jednou z největších ve střední Evropě.

Třešničkou na dortu bude letos ve spolupráci Soundsgate se světově uznávaným orchestrem s bohatou tradicí PKF — Prague Philharmonia koncert s hollywoodskými skladateli. Byť se PKF profiluje jako orchestr klasické hudby, cizí jim nejsou ani jiné žánry, a to včetně filmové hudby. Důkazem toho, že souboru filmové melodie sluší, byl například koncert přímo v Mekce filmového umění, na festivalu v Karlových Varech v roce 2019, nebo spolupráce s Davidem Newmanem, jehož hudba byla nominovaná na Oscara.

Přehled skladeb a jejich skladatelů:

SkladatelDíloNázev skladbyFilm
Jeff Beal (USA)5 cen EMMY, seriály Můj přítel Monk či Řím, film BlackfishHouse of Cards SuiteHouse of Cards (Netflix)
Christopher Young (USA)Nominace na Zlaté glóby, 2 nominace na cenu EMMY, Noční můra v Elm Street, Spider-Man 3 Hellraiser či Ghost RiderSpider-Man 3 SuiteSpider-Man 3
Nan Schwartz (USA)Držitelka ceny Grammy, orchestrátorka pro filmy Harry Potter, Godzilla, MankRomanzaorchestrální skladba z alba Nan Schwartz
Conrad Pope (USA)Orchestrátor filmů Hvězdné války, Hobit, Indiana Jones, Patriot, Minority Report, MatrixLoveThe Boss Baby (Mimi šéf)
Elia Cmiral (USA/CZ)Nejznámější český skladatel působící v Hollywoodu, filmy Ronin, StigmataAtlas Shrugged SuiteAtlas Shrugged
Elia Cmiral (USA/CZ) 4 Prague Poems of Altered Minds 2020 – 4th movement4 Prague Poems of Altered Minds 2020
Chris Egan (GB)Orchestrátor a dirigent působící v Abbey Road, filmy Fantastická zvířata, Hellboy, Shazam!Fireheart Main ThemeFireheart (světová premiéra)
Christian Henson (GB)Zakladatel Spitfire Audio, autor hudby k pořadu Top Gear, hrám Assassin’s Creed či AlienThe Grabbers Main ThemeGrabbers
Paul K Joyce (GB)Autor hudby k filmům Marley a já, Bořek stavitel, War HorseThe Snow Queen SuiteThe Snow Queen (BBC, Sněhová královna)
Nathaniel Méchaly (FRA)Autor hudby k seriálu Shadowplay, filmu Taken (24 hodin)Shadowplay SuiteShadowplay (Netflix)
Antoni Komasa

Lazarkiewicz (PL)

Držitel Českého lva, autor hudby k filmům Spoor a ŠarlatánŠarlatán Suite (film Šarlatán)Šarlatán (Charlatan)
Tomáš Živor (CZ)Autor hudby ke hře House of Da Vinci, hudby stanice CNN Prima NewsHouse of Da Vinci ThemeThe House of Da Vinci II. (gaming – hra)
Petr Wajsar (CZ)Držitel Českého lva, autor hudby k filmům Ubal a zmiz, Můj vysvlečenej deník, hudba stanice CNN Prima NewsSuita z filmu HastrmanHastrman
Dominik Svoboda (CZ)Autor hudby k filmu Against the wild, orchestrátor Anděl páně 2, Důvěrný nepřítel a seriálu LabyrintBude upřesněnoPremiéra (bude upřesněno)
Zuzana Michlerová (CZ)Orchestrátorka seriálů Shadowplay, Fox Hunt filmu Running for GraceFuente de Vida Main ThemeFuente de Vida
Matúš Luhový (SK)Autor hudby k short filmům Wall, Rest Stop či Always Too SoonAlways too soonAlways too soon (světová premiéra)

 

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *