Činohra Národního divadla uvádí Domovskou scénu Vytíráníí Pestrá Praha

Činohra Národního divadla uvádí Domovskou scénu

Činohra Národního divadla uvádí Domovskou scénu – třídílný projekt Petra Vančury zabývající se nejbytostnější podstatou nejen herectví.

 „V důsledku nekonečného přemýšlení nad tím, co znamená být herec uprostřed doby pozbývající veškerých jistot, uvažuji nad tím, kolem čeho se utváří má potřeba hrát. Je divadlo domovem této potřeby? Pečuji o tento příbytek dostatečně? A není náhodou ta potřeba jen souhrn hodnot, které žádnou hmotnou formu, žádný příbytek, nepotřebují?“ Na tyto otázky se člen souboru Činohry ND pokouší odpovědět ve třech aktech během tří měsíců.

Jako první proběhne Vytírání. Akt péče a pokory ve formě prostorových haiku vykonají 23. dubna v 19.00 ve Stavovském divadle kromě Petra Vančury také Šimon Krupa, Robert Mikluš, Jana Pidrmanová, Saša Rašilov a Alena Štréblová. V květnu se v malém domku na piazzetě Národního divadla, uprostřed chrámů dramat, objeví Herec toužící po dialogu. Domek vyroste z prosté touhy povídat si s lidmi. Osekat divadlo k jeho základům, kterými je dialog, stavební materiál každého vztahu. Najít odvahu k obyčejnosti. Kdo je můj divák? Kdo jste vy? Kde je dialog doma? Na to můžete hledat odpověď od 10. do 14. května 2022 na piazzetě Národního divadla. Závěrečná BezDomovská scéna představuje performativní zamyšlení nad strachem ze ztráty jistot. Petr Vančura se 4. a 9. června od 18.30 stane před Stavovským divadlem divadelním bezdomovcem, „protože když chcete něco najít, musíte to nejdřív ztratit.“

Zdroj TZ: LJM