Na PALMOVCE vzniká netradiční multimediální inscenace

Na PALMOVCE vzniká netradiční multimediální inscenace

Divadlo pod Palmovkou chystá ojedinělou inscenaci romeo&julie2022 na zcela současné téma života v sociálních sítích a jejich důvěryhodnosti. Inscenace vzniká v rámci evropského projektu Face to Faith do kterého je Divadlo pod Palmovkou jako jediné české divadlo zapojeno.

Romeo&julie2022 je scénický projekt dvou rumunských tvůrců  ̶  režiséra Alina Neguțoiu a výtvarníka Cosmina Stancu, kteří se přihlásili do otevřené výzvy projektu Face to Faith a byli vybráni mezinárodní porotou právě pro Divadlo pod Palmovkou. Alin Negițoiu je mladý režisér, který už během studií režíroval významné projekty v Rumunsku a Polsku a Cosmin Stancu dosud studuje scénografii a světelný design, ale zároveň má za sebou několik inscenací pro rumunské Státní divadlo a výpravy pro krátké i celovečerní filmy a dokonce vytvořil i rumunskou expozici na Pražském Quadriennale 2019.

Na PALMOVCE vzniká netradiční multimediální inscenaceInscenace romeo&julie2022 je ojedinělá zejména prací s prostorem. Diváci jsou uvnitř scény a mohou se zde pohybovat volně, zatímco herci hrají na vyvýšených místech nebo prochází mezi diváky. Text vychází z příběhu Shakespearova Romea a Julie, ale přetváří jej do dnešní doby sociálních sítí a pohrává si s myšlenkami sociálního experimentu, posouvá hranice pravdy, a vysmívá se principům víry, která se nezakládá na ověření faktů. „Je to experiment, docela odvážný, atraktivní. Možná i vizionářský… A je to spojené s tématem on-line světa, odcizení a destrukce vztahů, pravdy a jazyka,“ říká o inscenaci dramaturg Ladislav Stýblo.

V inscenaci romeo&julie2022 uvidíte herce Divadla pod Palmovkou Terezu Dočkalovou, Adama Vaculu, Tomáše Dianišku a čerstvou držitelku Českého lva Pavlu Gajdošíkovou. A jak se režisér Alin Neguțoiu těší na premiéru?  „Už se velmi těšíme na premiérové publikum, abychom jim ukázali, do čeho poslední dva měsíce vkládáme veškerou svou energii a o čem nepřetržitě přemýšlíme. V době, jako je tato, kdy svět hoří a celebrity, místo aby využily svůj vliv a ozvaly se společně proti válce, se políčkují, můžeme být rádi, že jsme tady a teď s nastavenými tvářemi a srdci, která bijí ve vzájemné shodě.“

Vzhledem k netradiční úpravě diváckého prostoru je kapacita omezená na 70 diváků, a proto budou i dvě premiéry, a to 8. a 9. dubna. Program k inscenaci bude rovněž netypický, nebude tištěný, jako jsou diváci zvyklí, ale bude to webová stránka, na kterou se diváci dostanou pomocí QR kódu, jenž dostanou před představením. A navíc, diváci mohou sledovat instagramové profily hlavních představitelů – Adama a Evy, aby se dozvěděli, jaké byly jejich životy, před tím, než se odehrává představení. Je to taková nadstavba charakterů postav, která však úzce souvisí s představením. Profily najdete na Instagramu pod jmény eva_confesses a adam_thestar.

Face to Faith je projekt mezinárodní spolupráce podpořený z programu Kreativní Evropa, který se zabývá významem víry v evropských společnostech. Sedm divadel z České republiky, Finska, Německa, Itálie, Izraele, Polska a Ukrajiny zkoumá víru prostřednictvím konferencí, diskusí a spolupráce mezi umělci. Do otevřené výzvy, která byla v rámci projektu vyhlášena, se přihlásilo více než 400 autorských týmů z celého světa. Z vybraných projektů vzniká sedm nových her a inscenací.

Zdroj: TZ, LJM