PKF Prague-Philharmonia

Nová koncertní sezona PKF — Prague Philharmonia

nabídne vyváženou kombinaci klasického, romantického a současného repertoáru

PRAHA 6. dubna 2022: Orchestr PKF — Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. koncertní sezoně přes 35 koncertů v pěti abonentních řadách. Milovníci hudby se mohou těšit na devět koncertů Orchestrálního cyklu A nabitého hudbou Johannesa Brahmse, který bude ústřední postavou dramaturgie nadcházející sezony. Orchestr uslyšíte ale i v dílech skladatelů, jejichž hudba patří ke kmenovému repertoáru souboru, jako Mozart, Beethoven nebo Mendelssohn. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume, taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan. 

Hvězdná jména nechybí ani mezi sólisty: zahajovací koncert bude patřit sólistce Metropolitní opery v New Yorku Ailyn Pérez pod taktovkou hudebního ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma. Sezonu orchestr otevře 7. září 2022 ve Dvořákově síni Rudolfina. „Nemohu uvěřit, že půjde již o osmou sezonu v čele tohoto výjimečného orchestru. Obzvláště mě těší, že tuto impozantní sezonu zahájíme s hvězdnou sopranistkou Ailyn Pérez koncertem zaměřeným na téma „orientalismu“ od Mozarta po Masseneta. Je pro mě velkou ctí růst jako umělec i jako člověk obklopený Vámi všemi—hudebníky na pódiu i posluchači v sále,“ uvedl šéfdirigent Emmanuel Villaume. 

Mezi dalšími významnými hosty se na dubnovém koncertu představí držitel Grammy, klavírista Garrick Ohlsson, mezzosopranistka Olesya Petrova a k orchestru se po čtyřech letech vrací klavírista Simon Trpčeski. Komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, nabídne deset koncertů na téma „dvojice“ v barokním refektáři Profesního domu MFF UK. Lobkowicz abonmá v čele s ředitelkou řady Danou Syrovou chystá už po šesté čtyři donátorské večery v okouzlujícím prostředí Lobkowiczkého paláce. Cyklus soudobé hudby s podtitulem „Cyklus S-světový!“ s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou nabízí sérii šesti koncertů. Chybět nebudou ani koncerty pro děti v Rudolfinu, tentokrát pod autorským vedením Jiřího Adámka, který za své inscenace pro děti v minulosti obdržel řadu ocenění jak v České republice, tak v zahraničí.

Na prosincovém koncertu, jehož dramaturgie je poskládána z děl českých skladatelů, se v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů představí koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia Lukáš Pospíšil a hned na lednovém koncertu si připomeneme sté výročí narození Viktora Kalabise uvedením jeho skladby Symfonické variace pro velký orchestr op. 24.

V předešlé sezoně se orchestr snažil prolomit ticho po nelehkých časech pandemie. A to se orchestru povedlo. „Máme obrovskou radost, že posluchači přes všechny překážky stále rádi navštěvují naše koncerty a že se kolem našeho orchestru utvořila téměř rodinná komunita podporovatelů. Upřímně a z celého srdce děkuji všem, kteří náš orchestr podrželi v nelehkých dobách, hlavnímu městu Praze, Ministerstvu kultury České republiky, našim partnerům a mecenášům,“ dodává ředitelka PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Kromě abonentních koncertů chystá PKF — Prague Philharmonia i edukační koncerty pro děti od 4 do 8 let, které nabízí v komornější atmosféře KD Ládví na Praze 8. V rámci Dětského klubu Notička pro děti orchestr připravil pět víkendových setkání, během kterých budou moct i ti nejmenší poznávat krásu různých kultur.

V programu nové sezony bude i náhradní termín zrušeného koncertu slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy z roku 2021. Spolu se slovenským houslistou Milanem Pal’ou zahrají 22. listopadu 2022 v Experimentálním prostoru NoD. Posluchači se mohou dále těšit na benefiční koncert a zároveň světovou premiéru hudební suity Labyrint světa a ráj srdce inspirovaný dílem Jana Amose Komenského. Orchestr PKF — Prague Philharmonia jej společně s autorem Tomášem Kačem uvede 28. června 2023 v pražském Rudolfinu.

Orchestr PKF — Prague Philharmonia 8. července 2022 zahájí v Rudolfinu předsednictví ČR v Radě EU pod taktovkou dirigenta Jana Kučery se sólistou Tomášem Kačem, jehož autorská skladba „Silnější než včera“ připravená speciálně pro české předsednictví, zde bude uvedena ve světové premiéře. Orchestr v rámci předsednictví vystoupí v září tohoto roku i v Bruselu, kde se k orchestru připojí klavírista Lukáš Vondráček. 

Generálním partnerem orchestru zůstává v nadcházející sezoně Komerční banka, hlavním partnerem společnost Hyundai a patronem orchestru investiční skupina RSBC. Partnerem orchestrálního cyklu A je společnost Ad-Ventures Invest. Generálním mediálním partnerem orchestru je Česká televize a hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny. Hlavní město Praha přispívá na činnost PKF — Prague Philharmonia v roce 2022 částkou 10,5 mil. Kč.

O PKF — Prague Philharmonia

Emmanuel VillaumePKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

Zdroj: TZ, LJM