PKF Prague Philharmonia Pestrá Praha

Pěstovat lásku k hudbě lze už odmalička. PKF — Prague Philharmonia chystá i v další sezoně koncerty pro děti

Na nadcházející koncertní sezonu 2022/2023 orchestru PKF — Prague Philharmonia se mohou těšit i ti nejmenší hudební nadšenci. Čtyři tematické koncerty věnované zejména dětským posluchačům se budou již tradičně konat v mekce klasické hudby, ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Prodej abonmá na další cyklus koncertů pro děti byl již zahájen. K jeho zakoupení může nalákat i poslední koncert v rámci tohoto cyklu v této sezoně s názvem Ve víru kotle, který se uskuteční v Rudolfinu již 4. června, a bude přímo čertovsky rytmický.

Hudbo, vyprávěj nám

Tématem sezony 2022/2023 je oslava hudby. Koncerty pro děti budou skrze hudbu vyprávět příběhy, které by slova těžko popsala. První koncert bude věnován baroku a ponese se na vlně králů tančících na velkolepých bálech se svými dvořany, ale i rojících se duchů z podsvětí. Druhý bude veselý, lehký, kouzelný a především věnovaný Mozartovi. Následovat bude koncert hudby romantiků, který přenese dětskou duši do říše fantazie a snů. Sezonu nakonec uzavře rebelská rytmická moderna z počátku 20. století. Díky této příležitosti mohou i ti nejmenší získat povědomí o historickém vývoji hudby a vybudovat si vřelý vztah k umění a kultuře velmi nenásilnou formou.

„Opět jsme se s velkou péčí věnovali tomu, aby programy odpovídaly věku mladých návštěvníků, ideálně chceme, aby zaujaly i temperamentní neposedy,“ komentuje speciální formát režisér dětských koncertů PKF Jiří Austerlitz, který v minulosti za své inscenace pro děti získal řadu ocenění jak u nás, tak i v zahraničí. Jiří Austerlitz je spolu s Michaelou Vyoralovou novým tvůrčím týmem koncertů této abonentní řady. Průvodci úvodního koncertu na pódiu Rudolfina budou oblíbení herci Magdaléna Borová, která působí v Národním divadle a Daniel Šváb, který je hercem divadla Minor.

O víkendu za kulturou

Koncerty pro děti se ve 29. sezoně budou konat vždy o víkendu: Ohnivé baroko v neděli 16. října 2022, Čarující Mozart v sobotu 28. ledna 2023, Putování krajinou snů v neděli 2. dubna 2023 a Drzá moderna v sobotu 29. dubna 2023. V každém z těchto termínů si mohou zájemci vybrat, zda navštíví koncertní řadu D od 10 hodin, nebo E začínající v pravé poledne. Na tyto přibližně hodinové koncerty jsou zvány děti ve věku od čtyř let a není vůbec třeba, aby měly předchozí hudební průpravu. Doprovodit je může kdokoliv, zážitek zaručen celé rodině.

 PKF — Prague Philharmonia dětem

„Mám velkou radost z toho, že je naše hudební těleso v České republice průkopníkem v oblasti dětských edukačních programů a koncertů, které se těší velkému úspěchu,” pyšní se ředitelka PKF Kateřina Kalistová. Kromě zmiňovaných koncertů pro děti totiž orchestr pořádá také koncerty pro školy nebo soutěže pro mladé talenty a vede i nejstarší dětský hudební klub v Praze. V klubu Notička se o víkendech schází děti od čtyř do čtrnácti let, v rámci Notičkové přípravky pro děti od tří let se spolu se svými ratolestmi mohou zapojit i rodiče.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Stál v čele ansámblu až do roku 2005. Od sezony 2015/2016 je šéfdirigentem orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus. Tyto vlastnosti vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která představuje stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale velmi flexibilní, jeho působení sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který jí vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal z ansámblu mladých, technicky skvěle vybavených umělců vychovat excelentní a ve svém oboru ojedinělé hudební těleso, které si brzy získalo mezinárodní renomé.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

Zdroj a foto: TZ, LJM