Velké výročí operace Anthropoid a 294 statečných Pestrá Praha

Velké výročí operace Anthropoid a 294 statečných

27. května to bude přesně 80 let od hrdinného atentátu na Heydricha, který na „kata českého národa“ spáchali, pod krycím názvem operace Anthropoid, výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Celá akce proběhla v pražské Libni, v ulici V Holešovičkách a ihned po činu zmizeli atentátníci v přilehlých ulicích, kde se ukryli v bytech spřátelených rodin. Není tedy divu, že Libeň a celá Praha 8 tímto výročím žije.

Divadlo pod Palmovkou už před dvěma lety odpremiérovalo svou inscenaci na téma operace Anthropoid pod názvem 294 statečných, která sklízí standing ovation a dojemné reakce diváků. V divadelní inscenaci nejde jen o atentát na Heydricha, ale zejména o poctu 294 statečným, kteří jsou po celou dobu v pozadí atentátu. Svým počinem tak upozorňuje na hrdinství všech těch, kteří parašutistům pomáhali. Pro autora a režiséra Tomáše Dianišku šlo o první režii určenou přímo pro Velkou scénu Divadla pod Palmovkou. Hra oceněná cenou pro nejlepší poprvé uvedenou českou hru v Cenách divadelní kritiky za rok 2020 má kromě pocty všem zúčastněným také edukativní rozměr. Děj hry přibližuje divákům historii libeňské čtvrti, kde řada ulic hrdě nese jména hrdinů, kteří nasazovali vlastní život, když parašutisty schovávali mezi jinými například Vosmíkovi, Moravcovi či Novákovi. Navíc v rámci této inscenace vznikly ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem také pracovní listy, které mohou školní skupiny využít v rámci výuky.

294 statečných lidí, kteří pomáhali k uskutečnění operace Anthropoid, a následně byli za to popraveni, připomíná v divadle nejen nová inscenace, ale jejich jména nesou také divadelní sedačky.  Divadlo pod Palmovkou do velkého sálu i na balkon umístilo 294 jmenovek jako vzpomínku na všechny hrdiny, protože to je i přesný počet sedaček v hledišti. Při červnových reprízách, jako připomínka významného výročí, se bude divákům rozdávat mapa Libně s vyznačenými důležitými místy spojené s atentátem zároveň s hrdiny zhlédnutého představení. Tato mapa čerpá z procházkové trasy, kterou najdete na webu MČ Prahy 8 a zahrát si můžete také QR hru, jejíž jedno ze zastavení je také u Divadla pod Palmovkou. Již v loňském roce byla hra velmi úspěšná a bavila děti i dospělé.

Inscenace 294 statečných je letos v nominaci na Cenu Marka Ravenhilla. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v Divadle VILA Štvanice 20. června a o vítězství se budou Stateční ucházet společně s dalšími devíti inscenacemi.  294 statečných v Divadle pod Palmovkou v letošní sezoně zažijete ještě v pondělí 30. května a potom 15. června.

Zdroj TZ, KJM