trenér AC Sparta Brian Priske Pestrá Praha

5. kolo FORTUNA:LIGY i ČFL bylo pro pražské kluby úspěšné, a co říkají ve Spartě?

Slavia jednoznačně smetla venku Brněnskou zbrojovku 4:0, Dukla poprvé vyhrála, bohužel nad Slavií B 3:1, Žižkov doma porazil Teplice B 2:1, a Sparta remizovala s Bohemkou doma 1:1

Co na to, na ztrátu 2 bodů říkají na Spartě? Přinášíme rozhovor s trenérem AC Sparta Brianem Priske:

V úvodu utkání jsme nedrželi pozice

Jak těžké je nevyhrát dva ze tří domácích zápasů v lize?

Nezáleží úplně na tom, jestli hrajete doma nebo venku. Spíš přemýšlím o tom, co kvýsledku vedlo. Prvních 35 minut nebylo dobrých, nepředváděli jsme takové výkony, jaké bychom chtěli předvádět. Doma chceme vždycky vyhrát. Fanoušci byli znovu skvělí. Nyní se ale nezabývám tím, že to bylo právě na domácím hřišti.

Jaký je váš názor na úvodních 35 minut? 

Zklamaly mě. Nejen mě, ale i hráče, celý tým byl naštvaný a zklamaný. Všichni jsme to špatně nesli. Vkabině to hráči rozebírali, co se stalo, proč byl začátek utkání takový, jaký byl. Závěr prvního poločasu už byl lepší, měli jsme šanci vstřelit gól. V druhém poločase jsme dominovali. Hráčům jsem po utkání řekl, že to pro nás je každopádně lekce, jak pro ofenzivu, tak defenzivu. Musíme se soustředit na náš výkon a neinkasovat jako první.

Úvody zápasu vám nevychází, dá se s tím nějak pracovat? 

Mluvíme o tom s hráči i s kolegy z realizačního týmu. Úplně svámi nesouhlasím, že všechny začátky nám nevychází, například vBoleslavi jsme sice prohrávali 0:1, ale do utkání jsme vstoupili dominantně a měli řadu šancí. Brankář Boleslavi předvedl výborné zákroky a my jsme inkasovali ze standardky. To samé v Českých Budějicích, tam jsme vedli 2:0. Nevidím vtom žádný vzorec, že by se to opakovalo v každém utkání. Dnes se zabývám tím, proč se to v prvních 35 minutách stalo. Proč naše intenzita a herní projev jsou potom v průběhu utkání výrazně lepší. To, že šel týmový výkon nahoru je podle mě ukázkou toho, že jsme na dobré cestě. Na druhou stranu ale vidíme, že naše cesta bude nějakou dobu trvat a bude dlouhá.

Proč jste střídal Lukáše Sadílka? 

Přišlo mi, že Sáďa nebyl dnes tolik aktivní a chyběla mu energie, připadal nám unavený. Chtěl jsem proto využít sílu zlavičky. Vybrali jsme Sáčka. Ten měl několik střeleckých pokusů, možná se na něj měla pískat penalta, to nevím. Tak to ale má být. Když vidíme, že máme na střídačce možná lepší alternativu, tak ji zvolíme. Tak to prostě je. Neznamená to žádné vyjádření nedůvěry Sáďovi, ale chtěli jsme pomoct týmu.

Čím si vysvětluje nižší nasazení vúvodu utkání? 

Zatím jsme to, jak shráči, tak skolegy, probrali jen zběžně. Můj názor je, že se mnoho hráčů pohybovalo mimo svojí pozici. Čvanči se často stahoval do krajů a chyběl pak vpředu. Byli jsme také pomalí, což nás limitovalo v ofenzivě. Asger a Zelí, kteří čelili pouze jednomu útočníkovi, také neměli vždy správné postavení. Chybělo nám tak 5-10 výkonnostních procent, což vedlo kdnešnímu výkonu. Je to zkrátka lekce, zkteré se musíme poučit. Výkon voněch následujících 55 minutách také nabízí odpověď na vaši otázku. Dominovali jsme, jelikož hráči byli ve správných pozicích. Vofenzivní části jsme drželi herní strukturu přesně tak, jak jsme měli. Čvančara byl kolem vápna jako zvíře, Daněk se pohyboval vdobrých prostorech a ztěchto důvodů jsme sahali po vítězství. Vanalýze dnešního utkání budu proto věnovat více času právě té druhé části, přesněji co vedlo ktomu, proč jsme byli lepší. 

Jak vypadají zranění Karabce a Peška? Znervózňuje vás další ztráta ofenzivního hráče? 

Vnímám, že máme hodně ofenzivních hráčů zraněných, ale nervózní nejsem. Pešek se momentálně věnuje rehabilitaci po zranění kolene a uvidíme, jak se jeho zdravotní stav bude vyvíjet. Adam Karabec půjdeco nejdříve na rentgen a absolvuje další vyšetření, abychom co nejdříve věděli, jaký je jeho zdravotní stav. 

Budete chtít ještě nějaké posily? 

Několikrát už jsem říkal, že sTomášem Rosickým jsme vkontaktu každý den. Potenciální posily nechci rozebírat vmédiích. Samozřejmě sohledem na zdravotní stav kádru mohou nějaké pohyby vkádru ještě nastat, ale víc vám bohužel neprozradím. 

Zdroj: https://www.livesport.cz/; https://sparta.cz/; LJM