Praha centrum letecky Pestrá Praha

Praha je 40 nejbezpečnější město světa, ČR je osmá

Nej(ne)bezpečnější města světa: Caracas i Coventry, a jak si stojí Praha?

Nejnebezpečnějšími městy na světě jsou venezuelský Caracas a jihoafrická Pretorie. Podle průzkumu vypracovaného portálem Numbeo se v první stovce žebříčku umístila především města z Jižní a Severní Ameriky a Afriky. Nejlépe si vede Evropa, přičemž naše Praha patří mezi nejbezpečnější. V těsném závěsu je i Brno.

Informace, podle kterých je sestavován žebříček, jsou sbírány na základě průzkumu mezi veřejností.

Takzvaný index kriminality je odhadem celkové úrovně kriminality v daném městě nebo zemi. Úroveň kriminality nižní než 20 je považována za velmi nízkou, mezi 20 až 40 za nízkou, mezi 40 až 60 za střední, mezi 60 a 80 za vysokou a nakonec index, který přesáhne 80, je považován za velmi vysoký.

TOP 10 a černá skvrna na mapě Evropy

Alarmující osmdesátku překročilo 7 měst.  Nejvyšší index kriminality obdržel Caracas (Venezuela), a to 83,98 bodu. V závěsu je Pretorie (Jihoafrická republika) s 81,98 bodu. Následuje Celaya (Mexiko), San Pedro Sula (Honduras), Port Moresby (Papua Nová Guinea), Durban (Jihoafrická republika) a Johannesburg (Jihoafrická republika).

Na osmém místě se umístil afghánský Kábul, kde nedávno proběhl převrat, a deváté místo patří Riu de Janeiro (Brazílie). Desítku zavírá další brazilské město Natal.

Evropa si vede v indexu kriminality relativně dobře, první město „starého kontinentu“ se objevuje až na 38. místě žebříčku. Touto „černou skvrnou Evropy“ je anglické Coventry, které obdrželo 68,35 bodu.

Překvapení z Perského zálivu

Oproti tomu zveřejnil portál i žebříček podle indexu bezpečnosti, je zcela opačný než index kriminality. Čím vyšší je číslo, tím bezpečnější město.

Co může být pro mnohé z nás překvapivé, na prvním místě se umístilo Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty), jakožto nejbezpečnější město světa. Obdrželo 88,33 bodu. Hned na ním je katarská Doha s 86,04 bodu a na třetím místě španělský San Sebastian s indexem 85,14. Čtvrtí místo má Tchaj-pej (Tchaj-wan) a páté kanadský Québec.

Česká města si vedou dobře

Co se týče českých měst, portál uvádí jen dvě. Jedním z nich je Praha, která získala 75,90 bodu a umístila se tak celosvětově na 40. příčce nejbezpečnějších měst. Následuje Brno se ziskem 73, 90 bodu. Mezi světovou konkurencí mu tak patří 52. místo.

Může nás těšit, že obě města za sebou nechala takové metropole jako Vídeň, Madrid, Amsterodam nebo Ženevu. A co se týče našich slovenských sousedů, tak Bratislava se s 70,11 bodu ocitla až na 84. příčce.

Nejmírumilovnější země

Česká republika zároveň patří mezi nejmírumilovnější země světa. Mezi 163 hodnocenými státy je osmá. Vyplývá to ze Světového mírového indexu (GPI), který zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír (IEP).

A o jsme si polepšili. Minulý rok Česká republika skončila devátá. Nejmírumilovnější zemí zůstává Island, naopak nejhůře je na tom Afghánistán.

Po Islandu zaujímají nejvyšší příčky Nový Zéland, Irsko, Dánsko a Rakousko. Kromě Afghánistánu jsou na chvostu žebříčku Jemen, Sýrie, Rusko a Jižní Súdán. Nejmírumilovnější oblastí tak zůstává Evropa, má mezi první desítkou hned sedm zástupců.

Zdroj: https://securityguide.cz/  , LJM