Tramvajová smyčka Dlabačov ožívá Pestrá Praha

Tramvajová smyčka Dlabačov ožívá, kolemjdoucím i cestujícím nabídne kulturu či občerstvení

Kromě nástupní a výstupní stanice pro cestující speciální tramvajovou linkou č. 42 má tramvajová smyčka Dlabačov v Praze 6 další funkci.

Nově zde funguje bistro Točna. Lidé mohou přijít za kvalitním občerstvením a do budoucna také na ranní jógu, s dětmi na divadlo nebo večer na komorní koncert. Město tak pokračuje ve zvelebování zapomenutých či příliš nevyužívaných zákoutí ve veřejném prostoru a vrací do nich nový život.

„Posvítili jsme si na další opuštěný kout a tentokrát jsme vdechli nový život tramvajové smyčce. Dříve tudy proudily desetitisíce lidí na spartakiádu, dnes sem veřejnost může přijít za kulturou nebo jen tak posedět. Tramvajová smyčka a přilehlý mostek má teď kromě dopravní funkce i společensko-kulturní,“ říká radní pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Tramvajové smyčky Dlabačov a Královka v blízkosti strahovského stadionu byly postaveny v roce 1948. Spolu s mostky, resp. nadchody, sloužily pro přesuny účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád. Od konce 80. let minulého století však byly obě smyčky téměř nevyužívané a fyzicky chátraly. Myšlenka na jejich revitalizaci a nalezení nové funkce vzešla od náměstka pro dopravu Adama Scheinherra a radní městské části Praha 6 Evy Smutné.

„Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. Díky tomu vzniklo nové místo pro trávení volného času s jedinečnou atmosférou. Během léta tu zastavuje historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska – Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa. Nově si mohou dát limonádu nebo pivo v odstaveném vozu T3 nebo na opraveném schodišti na Dlabačově,“ popisuje Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Na projektu oživení tramvajové smyčky se podílel Magistrát hl. m. Prahy, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací i Kreativní Praha, která je zapsaným ústavem hlavního města pro strategické plánování v kulturních a kreativních odvětvích.

„Hlavní myšlenkou projektu byla snaha dát smysl místu, které se nachází v kulturním centru Prahy a dlouhodobě nebylo využívané. Chtěli jsme najít někoho, kdo dokáže nabídnout program obyvatelům Prahy 6, studentům z nedalekých škol ale třeba i seniorům či rodičům s dětmi. Další podmínkou byla nabídka kvalitního občerstvení a schopnost zapojovat do dění místní kulturní aktéry. To vše má naplnit myšlenku, jak dát tomuto místu nový impuls a nabídnout nový prostor především pro místní komunity,“ uvádí ředitel Kreativní Prahy Petr Peřinka.

V otevřeném výběrové řízení zvítězila nabídka místních aktérů Ondřeje Kužílka a Jana Řídkého. Projekt s názvem bistro Točna transformuje prostor tramvajového obratiště na venkovní bistro s kulturním přesahem s cílem využít a zachovat autentický charakter místa. Autoři projektu podobu a využití architektonicky zajímavého objektu konzultovali také v rámci workshopu uspořádaném mezinárodní vysokou školou architektury ARCHIP.

„Celému prostoru se snažíme vtisknout nový nádech, ale zachovat odkaz na původní význam místa. Důležitá je pro nás spolupráce s místními celky, lidmi a také širší diskuse s příslušnými orgány. I na nich bude záležet celá budoucnost tohoto místa. Aktuálně se soustředíme na kvalitní gastronomii a vlastní značku piva, ale do budoucna plánujeme více a více kulturních událostí. Soustředit se určitě budeme na další rozvoj a aktuálním stavem vůbec nekončíme,” připojuje se za autory a vítěze výběrového řízení Ondřej Kužílek.

Partnerem pro gastro občerstvení se stalo Kolorit bistro zaměřené na moderní street food. Objekt obratiště doznal v tomto období zásadní vizuální proměny. Součástí projektu se staly také ikonické Pražské stolky a židle, které představují jeden ze vstupů Kreativní Prahy do zkulturňování veřejného prostoru v metropoli.

„Jsme rádi, že tramvaj, která již dosloužila v pravidelném provozu v Praze, najde další uplatnění v podobě kavárny a nadále bude cestujícím k užitku. Hlavnímu městu, které s nápadem přišlo, jsme poskytli maximální součinnost, tramvaj jsme ve smyčce zajistili proti ujetí. Přeji nové kavárně hodně spokojených klientů,“ dodává Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel povrchové dopravy Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Dlabačov bude nadále sloužit také tramvajím, zejména jako zastávky turistické tramvajové linky s číslem 42. Dopravní podnik objekt citlivě obnovil a kovové prvky nechal natřít původní červenou barvou, která ho historicky odlišuje od nedaleké „modré“ smyčky Královka.

Bistro Točna bude zatím fungovat sezónně, do budoucna se však uvažuje o celoročním využití.  Bistro je zatím otevřeno vždy o víkendech v čase 10:00 – 21:00 hodin. Více informací je na webu: Yonk – Webflow HTML website template

Zdroj: TZ, LJM