Plavba Zvonu #9801 Pestrá Praha

Zvon #9801 za zvony umlčené 2. světovou válkou dorazil do Prahy

Zvon #9801 se veřejnosti odhalí v neděli 28.8.2022

Osmdesát let poté, co z pražských Manin odplula poslední loď s rekvírovanými zvony do Hamburku, se nad Prahou poprvé ponese hlas Zvonu #9801. Mohutný zvon o hmotnosti 9801 kilogramů nápisem na plášti sděluje: „Promlouvám hlasem tisíců zvonů, které umlčela válka.“ Za zrodem Zvonu #9801 stojí stejnojmenná iniciativa a odlila jej dílna Grassmayr v Rakousku. Odlití umožnila velká podpora dárců zapojených do veřejné sbírky. Do Prahy zvon dorazil symbolicky lodí. Prozatímně bude umístěn u Čapadla na Smetanově nábřeží. Veřejnost může Zvon #9801 poprvé vidět a slyšet právě na tomto místě při slavnostním odhalení v neděli 28. srpna od 19. hodin. Součástí odhalení bude doprovodný program.

Zahalený Zvon #9801 Pestrá PrahaMohutný zvon váží 9801 kilogramů a jeho hmotnost symbolizuje počet zvonů rekvírovaných během druhé světové války v protektorátu. Naposledy došlo k umístění obdobně velkého zvonu v Čechách před téměř pěti sty lety, kdy byl pro katedrálu sv. Víta ulit zvon Zikmund. Zvon #9801 odlilo nejstarší zvonařství v Rakousku – dílna Grassmayr z Innsbrucku. Rakouští zvonařští mistři provedli také všechny potřebné závěrečné práce a zkoušky. Byli také prvními, kdo na nový zvon zazvonili a slyšeli jeho tón. Do Prahy se Zvon #9801 dostal mimo jiné lodní dopravou letos v srpnu. Způsob dopravy i datum nesou silný symbolický význam – právě v srpnu 1942 odplula z pražských Manin do válečných továren v Říši poslední loď naložená rekvírovanými zvony z protektorátních zvonic. Loď se Zvonem #9801 v závěru cesty vyplula z Mělníka, kde se konala zkouška zvonění, především síly a tónu hlasu. Plavba vedla přes zastávku v Nelahozevsi. Cíl plavby ležel v hlavním městě, kde zahalený zvon čeká na svůj poslední srpnový přesun na místo oficiálního odhalení – k Čapadlu na Smetanově nábřeží.

Zde bude podoba Zvonu #9801 slavnostně odhalena v neděli 28. srpna. Reliéfní výzdobu navrhli pražští zvoníci. Plášť je z jedné strany symbolicky poskládán ze střepů rekvírovaných zvonů. Autoři návrhu Kryštof Čižinský a Jakub Kamínek tímto způsobem propojují ztracené a současné v nový funkční celek. Novému pražskému zvonu požehná kněz Tomáš Halík, poté se Zvon #9801 rozezní slavnostním zvoněním. Odhalení se plánuje spojit s hudebním doprovodem a dalším programem. Veřejné odhalení zvonu začíná v 19. hodin. Slavnostní zvonění pod taktovkou spolku Sanctus Castulus proběhne od 20.00 hodin. Hlas zvonu bude slyšet také ještě 2. září při Koncertě pro Evropu, který se odehraje na plovoucí scéně na Vltavě.

Veřejnost bude moct u Smetanova nábřeží vidět zvon do konce září, následně se přesune na další místo v Praze na Vltavě. Zvon #9801 bude v budoucnu darován hl. m. Praze a trvalé umístění najde symbolicky na Rohanském ostrově. Zvonice by měla být součástí Parku Maniny, jehož revitalizace se v současnosti připravuje. Díky za vznik Zvonu #9801 patří všem dárcům, kteří myšlenku podpořili finančním příspěvkem do veřejné sbírky. Cílem iniciativy Zvon #9801, která za projektem stojí, je postupná dlouhodobá sbírka. Fungovala by na interaktivním principu, kdy podle výše příspěvku bude možné zvon vždy různě rozeznít. Naplní se tak symbolika Zvonu #9801 jako hlasu za všechny ztracené zvony.

Zvon #9801 v číslech

  • spodní průměr    258 cm
  • výška bez koruny 187 cm
  • hmotnost zvonu     9 801 kg
  • hmotnost srdce     cca 300 kg
  • nárazový tón    f0

Zdroj TZ, LJM