Česko – Nizozemsko 88:80 Pestrá Praha

EuroBasket Česko – Nizozemsko 88:80

První výhra! Z pohody drama.

Program EuroBasketu dnes v pražské skupině proti sobě svedl dva týmy, které po úvodních dvou dnech stále čekaly na vítězství. To jen podtrhlo důležitost dnešního střetnutí. Češi chtěli stavět na zlepšeném výkonu z druhého poločasu proti Srbsku, ale ani Nizozemci rozhodně v Praze zatím nepředváděli špatné výkony.

Soupeř začal signálem po vyhraném rozskoku, který na palubovce pražské O2 areny předvedl například v úvodním utkání proti Srbsku. Pro českou psychiku bylo důležité, že také první útok domácích skončil úspěšně. Navíc díky Kyzlinkově střele si lvi připsali rovnou tři body. Svěřenci trenéra Ginzburga se snažili aplikovat aktivní hru plnou nájezdů a následného zakončení. Důležitá však byla i vzhledem k předchozím utkáním obrana.

Právě díky ní a obrannému doskoku získali domácí hráči dvouciferný náskok. O ten zkraje druhé desetiminutovky přišli, když se Holanďanům podařilo doskočit si neúspěšné střely. Trenér Ginzburg vrátil pod koš Veselého a jeho spolupráce s Kyzlinkem vrátila momentum na českou stranu. Po 15 minutách trefil soupeř první trojku, svou jedinou za první poločas. To Čechům pomohlo získat důležitý náskok.

Za svou aktivitu si to ale zasloužili. Češi skákali na zem po míči, hlídali si doskoky, snažili se napichovat soupeřovu obranu. Odměnou za aktivní přístup byl útočný faul soupeřů necelých sedm sekund před koncem prvního poločasu a následná trojka Peterky s klaksonem. Bylo jasné, že Češi potřebují chytit začátek druhé půle, aby si udrželi pohodu.

Jenže zatímco za první poločas udělali jen tři ztráty, za první dvě minuty toho druhého tuto bilanci vyrovnali. Holanďané dál pálili za tři body, ale oproti prvnímu dějství tentokrát jejich střely nacházely cíl. Češi tak nemohli chodit rychle dopředu a proti aktivní holandské obraně působil v tuto chvíli český útok dost těžkopádně. Soupeř stáhl své manko až na šest bodů.

Trenér Ginzburg si vybral dva oddechové časy. Ten druhý trochu pomohl nastartovat především defenzivu. I tak si Češi do čtvrtého dějství nesli jen devítibodový náskok. Holanďané ale byli na tříbodové vlně. Českou obranu si dokázali dobře rozpohybovat a vytvořit si tak volné střelecké pozice. Český náskok se rozplýval.

Holanďané se dokázali dostat na rozdíl tří bodů. Blíž už to ale domácí basketbalisté nepovolili. Pomohly trestné hody dnes v této disciplíně naprosto jistého Jana Veselého. No a když další trojku přidal z rohu Peterka, bylo o vítězi rozhodnuto. Češi urvali důležité dva body, které je ponechaly ve hře o postup.

Česko – Nizozemsko 88:80 (24:14 50:27 66:57)
Veselý 24, Peterka 20, Kyzlink 12, Jelínek 10, Hruban 8, Bohačík 6, Sehnal 5, Balvín 3, Krejčí a Kříž 0 – Franke 22, De Jong 13, Edwards 12
TH: 11/14 – 19/24
Trojky: 9 – 9
Doskoky: 37 – 25
Zisky: 6 – 6
Ztráty: 15 – 9
Asistence: 23 – 22
Fauly: 21 – 16

Ronen Ginzburg: „Opět jsem byl šťastný za atmosféru v hale. Z naší strany byla dobrá první půlka, ale na začátku třetí čtvrtiny jsm měli potíže v obraně. Nejdůležitější je dnes ale výhra. Pro nás turnaj začal právě tímhle zápasem a musíme takhle pokračovat dál.”

Pokud jde o trojkovou palbu Martin Peterka, radši o tom nechci mluvit, abych to nezakřikl. Střelba zvenku je prostě jeho síla, ovšem dnes se dobře stavěl i do obrany a hlavně v závěru pro nás získal několik důležitých míčů. Dnes získal angažmá v novém týmu (německý Würzburg), což mu přeju, a jen dodám, že za takového hráče by byl rád každý tým.”

Jan Veselý: „35 minut jsme v utkání hráli, jak jsme měli, kromě začátku třetí čtvrtiny. Jsem spokojený s naším výkonem, v obraně jsme zápas většinu času kontrolovali a pak byl o moc snazší i útok, což byl klíč k výhře.”

Autor: CZ BASKETBALL, LJM