sopranistka Ailyn Pérez Pestrá praha

PKF – Prague Philharmonia zahájí již 29. koncertní sezonu s Ailyn Pérez

Protagonistkou večera bude světoznámá sopranistka Ailyn Pérez.

PRAHA 5. září 2022: PKF – Prague Philharmonia zahájí již ve středu 7. září svou 29. koncertní sezonu. Pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahraje orchestr program z děl Mozarta, Ravela či Masseneta, plný odkazů na kulturu orientálních zemí. Protagonistkou večera bude světoznámá sopranistka Ailyn Pérez.

Dramaturgií prvního večera navazuje těleso na předešlou sezonu, která byla plná francouzské hudby. Zároveň se ale obrací k tvorbě Wolfganga Amadea Mozarta, jehož kompozice jsou stěžejní součástí tradičního repertoáru tohoto orchestru. Koncert rámují dvě Mozartovy skladby: předehra k opeře Únos ze serailu a jeho vrcholné dílo, Symfonie č. 40 g moll.

Zbytek programu je pak čistě francouzský; díky výběru skladeb se však přeneseme do celé řady dalších zemí. „Je to program, v němž se zabýváme exotismem a orientalismem v hudbě. Zvukově nás zavede na několik míst, od Blízkého východu a Egyptu až do Indie a Číny,“ říká šéfdirigent Emmanuel Villaume.

Inspiraci hudbou Orientu pak uslyšíme i v Bakchanáliích ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila, do Egypta se podíváme díky árii z Massenetovy opery Thaïs. Těžištěm večera bude písňový cyklus Maurice Ravela Šeherezáda. Písně, do nichž Ravel otisknul svoji fascinaci touto arabskou pohádkou, poskytují sólistce velkorysý prostor na to, aby ukázala jak technické, tak výrazové dispozice. Sugestivní dílo uslyšíme v podání Ailyn Pérez, která pravidelně vystupuje v prestižních operních domech, kterými jsou Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera.

Koncert 7. září bude prvním koncertem hlavní orchestrální řady PKF – Prague Philharmonia. Tento cyklus se bude letos odehrávat v Dvořákově síni Rudolfina, ve kterém orchestr nabídne divákům devět rozmanitých programů a hostit bude výrazné umělce světové i domácí scény.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF – Prague Philharmonia Pestrá PrahaPKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

Zdroj TZ, LJM