Proč je červené červené aneb víno pro začátečníky Pestrá Praha

Proč je červené víno červené? Aneb o víně pro začátečníky

Víno je mnohdy první alkohol, který lidé ochutnají a nikdy to prvním douškem nekončí.

Každý si najde, co mu vyhovuje, svojí standardní objednávku. Často se tak stává, že lidé projdou celým životem s tím, že si neustálé kupují své Chardonnay, Cabernet Sauvignon… A to je škoda. Pokud zrovna vy ale toužíte poodkrýt tajemství tohoto „nápoje bohů“, jak ho nazývali v antickém Řecku, čtěte dál.

Pohodlnost ale i odrazení určitým snobstvím brání lidem chtít se o vínu dozvědět víc. Není divu. Na školách se o nich neučí a velké množství pojmů může být matoucí. Přesto stojí za to nahlédnout blíže.

První dobrou zprávou je, že stejně jako se při studiu jazyka, bez reálné praxe se moc daleko nedostanete, a tak při učení se vínu je nutné smočit rty. Nebojte se tedy zajít do obchodu nebo na ochutnávku, abyste si vše ozkoušeli.

Ale nepředbíhejme. Protože množství informací, které za jeho 8000letou historii existují, je skoro nekonečno, je nejlepší začít od píky.

Jak to, že je červené červené a bílé bílé?

Proč je červené červené aneb víno pro začátečníky Pestrá PrahaProč je červené červené aneb víno pro začátečníky Pestrá PrahaVinná réva roste nejčastěji ve dvou barvách — modré a bílé. Z modrých hroznů se vyrábí červená vína a z bílých se vyrábí bílá. Ale ne vždy.

Největší vliv na barvu vína mají látky ve slupkách, kterým se říká taniny nebo také třísloviny. Pokud by všechna vína byla vyrobena pouze z vnitřku hroznu, byla by lehce zbarvená jako bílé víno. Velký vliv má také množství času, který šťáva z hroznů stráví se slupkami.

Většina bílých vín se vyrábí z bílých hroznů. V době sklizně se hrozny rozdrtí a šťáva steče do tanků nebo sudů. Barvy bílého vína se pohybují od téměř čiré až po citronově zelenou, a pokud šťáva stráví dostatek času se slupkami nebo v sudu, na slámovou až jantarovou.

Zdroj: https://www.edelikatesy.cz/ , LJM