Nakagawa Sóen, Slunce jako zenový kruh, 1960–1984 Pestrá Praha

ROTACE A PRODLOUŽENÍ VÝSTAVY ZENGA – JAPONSKÉ ZENOVÉ OBRAZY ZE SBÍRKY KAERU-AN

Národní galerie Praha představuje od 27. května v Salmovském paláci výstavou ZENGA unikátní japonské zenové malby a kaligrafie ze sbírky Kaeru-an.

K 6. září dochází k obměně děl a pro velký úspěch také k prodloužení výstavy až do 4. prosince. V nabídce se objeví nové workshopy a doprovodné jógové programy se přesouvají z letní terasy do paláce.

Výstava Zenga s tematickým výběrem zenových obrazů ze sbírky Kaeru-an (tedy „Z žabí chýše“), kterou Národní galerii Praha v roce 2019 daroval nizozemský sběratel Felix Hess, pokračuje podzimní obměnou. Vzhledem k citlivosti tušové malby na světlo jsou od 6. září dosud vystavené svitky nahrazeny dalšími vzácnými díly ze 17. až 20. století. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na portrét zenového patriarchy Darumy, který štětcem a tuší namaloval slavný mistr Hakuin Ekaku (1685–1769), na krajinomalbu mnišky Rengecu Ótagaki (1791–1875), jejíž čajová keramika je rovněž součástí výstavy, na kaligrafii znaků Pouhé nic od Tecugena Dókóa (1630–1682) či na Zenový kruh Nakagawy Sóena (1907–1984). Odtajněna bude rovněž dosud odvrácená strana Zenové vázy od Inaby Šindena (1906–1986).

Díla zenové malby a kaligrafie se vyznačují stylovou čistotou a tvarovou úsporností. Spolu s audio prvky – tóny flétny šakuhači, zvuky zurčícího vodopádu nebo žabího kvákání a meditačními zónami – vytvářejí v Salmovském paláci jedinečný prostor pro chvíle zklidnění.

„Na výstavu máme velmi pozitivní ohlasy, je atraktivní a oslovuje srdce návštěvníků, proto ji prodlužujeme,“ dodává generální ředitelka NGP Alicja Knast.

Výstavu bude i nadále doplňovat bohatý doprovodný program. Na konci října Salmovský palác navštíví členové rodiny Kodžima (Kojima) z Kjóta, která se už po deset generací věnuje tradiční výrobě lampionů z bambusu a ručního papíru a povedou zde tyto specializované workshopy. Jógové programy, které v letních měsících probíhaly pod širým nebem, se přesouvají do vnitřních prostor paláce. Lekce vyučují renomovaní jógoví lektoři a jejich účastníci automaticky získávají bezplatný vstup do výstavy. Aktuální program komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí a dalších akcí je uveden na webových stránkách Národní galerie Praha.

Projekt připravily Markéta Hánová, ředitelka Sbírky asijského umění, a Jana Ryndová, kurátorka této sbírky, ve spolupráci s Felixem Hessem, Johnem Stevensem a Filipem Suchomelem. Autorkami architektonického řešení výstavy jsou Markéta Mráčková a Barbora Šimonová ze studia Cosa.cz. Autorkou Studia: tvůrčí a meditační zóny je edukátorka Anna Chmelová z NGP.

K výstavě byl vydán katalog Zenga – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an v českém jazyce s anglickým resumé. V prodeji je také monografie Seeing Zen: Zenga from the Kaeru-An Collection v anglickém jazyce.

Výstava ZENGA – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an bude otevřena v Salmovském paláci do 4. prosince 2022. Více informací naleznete na webových stránkách a sociálních sítích Národní galerie Praha.

Zdroj: TZ, LJM