Fotbalová akademie Sparty na Strahově Pestrá Praha

Sparta: Akademie na Strahově, smlouva do 2040

Vedení AC Sparta Praha v minulých měsících dojednalo se zástupci hlavního města Prahy novou smlouvu o dlouhodobém pronájmu plochy Velkého strahovského stadionu, kde klub provozuje tréninkové centrum a mládežnickou akademii.

Nově má klub pronájem za pevně stanovených podmínek zajištěný minimálně do roku 2040, tedy na dalších 18 let. Původní smlouva měla vypršet v roce 2030. „Strahov je strategicky naprosto klíčovou součástí Sparty. Proto do jeho rozvoje investujeme významné finanční prostředky, v minulém roce jsme dokončili projekt výstavby třetího patra, letos jsme provedli kompletní rekonstrukci hrací plochy s umělým povrchem, pro kterou jsme získali nejvyšší certifikaci FIFA,“ říká generální ředitel ACS František Čupr.

„Oceňujeme, že zástupci města podporují sportování a zdravý životní styl dětí a mládeže. Jsme také připraveni podílet se na dalším rozvoji a oživení celého areálu Velkého strahovského stadionu,“ doplňuje Čupr.

Na Strahově působí kromě A-týmu téměř dvacet dalších týmů: ženské výběry a mládežnické týmy chlapců od šesti do osmnácti let. V okolí strahovského areálu jsou na výchovu talentovaných fotbalistů a fotbalistek navázaná vzdělávací a ubytovací zařízení.

„S ohledem na letitost původní smlouvy mezi ACS a hlavním městem Prahou bylo třeba provést revizi, která zpřesňuje nájemní vztah mezi Prahou a AC Sparta Praha. Revize se týká navýšení finančního plnění pro hlavní město Prahu, rozdělujeme ve smlouvě provoz v areálu rámci mládežnického sportu a profesionálního fotbalu,“ uvádí Jan Chabr, člen Rady hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů.

„Jako město si vážíme stabilního partnera a dobrých vztahů s AC Sparta Praha. Se Strahovem má město do budoucna další plány. Například plánujeme revitalizaci tribun, ve východní tribuně nejblíže strahovským kolejím by mělo vzniknout technologické centrum a Kampus Strahov, v jižní a severní části tribun své místo najdou další instituce. Nicméně pro nás je důležité, aby zůstala zachována původní sportovní funkce Strahova, která je už dvacet let spojena právě se Spartou. Ta se stará o vnitřní plochy stadionu a vybudovala zde jedno z nejmodernějších center pro rozvoj mládežnického fotbalu v České republice,“ doplňuje Jan Chabr. „Upřímně se těším na vzájemné propojení a oživování Strahovského stadionu, přičemž jednou ze součástí tohoto příběhu bude právě AC Sparta Praha.“

Tréninkové centrum Strahov generuje pro český fotbal desítky reprezentantů a reprezentantek všech věkových kategorií každou sezonu, klub zároveň využívá prostory pro charitativní akce, naposledy se zde konal benefiční tunaj Sue Ryder Charity Cup, jehož výtěžek pomáhá organizátorům při práci se seniory.

Zdroj a © foto https://sparta.cz/ , LJM