VELKA_CHUCHLE ilustrační foto Pestrá Praha

FAVORITEM CENY PREZIDENTA REPUBLIKY VERT LIBERTE

V neděli 23. října se v Chuchle Areně Praha uskuteční letošní předposlední dostihový den. Jeho vrcholem bude Cena prezidenta republiky, tradiční supervytrvalecká zkouška na 3200 metrů o 200 tisíc Kč, konaná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana. Jejího již 101. ročníku se zúčastní tucet adeptů (deset domácích a dva ze Slovenska), mezi nimiž roli favorita ponese vítěz Velké ceny českého turfu Vert Liberte, jenž v tomto roce na českém území nenašel přemožitele.  

Čtyřletý valach DS Pegas Vert Liberte dosud takto dlouhý dostih neběžel, ale v posledních dvou startech na trati 2400 metrů si se špičkovými soupeři poradil bez problémů. V sedle bude mít, stejně jako při všech třech letošních triumfech, žokeje Petra Foreta, který v této sezóně vyhrál už sedm tuzemských dostihů nejvyšší kategorie (nejvíc ze všech jezdců) a vyrovnal v tomto ohledu svůj dosud nejúspěšnější rok 2012. Také další čtyřletý valach Odsonne půjde na start po dvou lehkých triumfech, premianta bratislavské Ceny turfu a karlovarské Ceny Jockey Clubu ČR opět povede žokej Milan Zatloukal, kterému aktuálně patří třetí příčka v průběžném pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup.

Velké úspěchy letos slaví čeští odchovanci a rovněž v Ceně prezidenta republiky mají oba zástupci tuzemského chovu nadějné vyhlídky. Pětiletá ryzka Wellunca je známá svou kvalitní podzimní formou, před měsícem finišovala třetí ve Velké ceně českého turfu a její sedlo znovu obsadí žokej Jiří Chaloupka, jenž Cenu prezidenta republiky již sedmkrát, což je suverénně nejvyšší číslo mezi všemi aktivními jezdci. Sedmiletý valach Sapienti, který v tomto dostihu obsadil druhé místo už před čtyřmi lety, skončil třetí v červnovém Zlatém poháru a počátkem října se zúčastnil nejdelšího evropského dostihu kategorie Gr.1 Prix du Cadran v Paříži, kde cílem procválal sedmý.

Kvalita hlavního dostihu je i kromě výše jmenované čtveřice vysoká. Na pražské dráze se premiérově představí čtvrtá z letošního Slovenského derby Stratosferic s vedoucí žokejkou českého šampionátu Jiřinou Andrésovou a loňský vítěz bratislavského Zlatého poháru Carlo Biraghi, mezi jejichž soupeři budou mj. druhá z loňského Oaks Sparkle Shout, předloňský držitel Karlovarské dvojnásobné míle Cacophonous či Lady In Pink, jež procválala první cílem loňské Ceny prezidenta republiky, ale kvůli dopingovému nálezu byla diskvalifikována. Zajímavou aktérkou je šestiletá klisna Blondie, která má za sebou pět vítězství ve vytrvaleckých zkouškách nižších kategorií a v jejím sedle se opět představí jezdecký objev letošní sezóny, žákyně Petra Zedková.

Dalším lákadlem nedělního programu je 15. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (1600 m, 100 tis. Kč), v němž se představí vítězové posledních dvou Velkých květnových cen Ignacius Reilly a Pace Man (zároveň obhájce loňského triumfu), premiantka nedávného Memoriálu Harryho Petrlíka Rabbit Coulsty či vítězka letošních Jarní ceny klisen a Oaks v Bratislavě Shabana.

Bohatá nabídka je opět nachystána pro nejmenší návštěvníky: (v případě příznivého počasí) jízdy na ponících, venkovní herní zóna, krytý dětský koutek, malování na obličej či tvořivé dílničky „sypání pískem“.

V průběhu odpoledne se dvakrát uskuteční také ukázka koňského póla.

První z osmi nedělních dostihů startuje ve 13 hodin, areál bude pro diváky otevřen už o dvě hodiny dříve.

Zdroj: TZ, LJM