Lofty Kolbenova Pestrá Praha

Kolbenova továrna ožívá. Masák & Partner připravuje moderní bydlení Lofty Kolbenova, které navazuje na industriální ráz pražských Vysočan

Architektonický ateliér Masák & Partner chystá v pražské městské části Vysočany významnou rekonstrukci.

Z bývalé ČKD továrny vznikne rezidenční bydlení Lofty Kolbenova s více než dvěma sty byty. V návrzích projektu architekti respektují průmyslovou povahu místa a genius loci. Rekonstrukce začne v letošním roce, dokončení je plánované na podzim 2024.

Architektonický ateliér Masák & Partner, který se dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukce historických objektů a památek, spouští další projekt. V prostorách bývalé ČKD továrny v městské části Prahy 9 – Vysočany vzniknou Lofty Kolbenova. Ve 215 bytech různých velikostí a dispozic chce ateliér zachovat původní atmosféru a genius loci průmyslové části Prahy.

Podle architektů z ateliéru Masák & Partner může minulost a současnost růst společně. Tento koncept se promítá i do nejnovějšího projektu ateliéru. Průmyslové objekty měly v minulosti vždy jako hlavní účel funkčnost a univerzálost prostoru. U projektu Lofty Kolbenova chceme propojit tyto atributy s novým designem a pokračovat v příběhu budovy v modernějším duchu. Obnovu zapomenutých míst bereme jako naše poslání,“ říká Jakub Masák, zakládající člen představenstva společnosti Masák & Partner a hlavní architekt projektu Lofty Kolbenova. Začátek rekonstrukce budovy je naplánován na podzim letošního roku, předání bytů pak na podzim roku 2024.

Přirozenost a respekt k původní budově

Celý projekt Lofty Kolbenova navazuje na historickou stopu průmyslové části pražských Vysočan. Původní továrna disponuje rozsáhlými vzdušnými prostory, které budou přestavěny převážně na loftové byty a ateliéry různých velikostí i dispozic (1+kk až 6+kk). Velkorysý prostor továrny je tvořen nosnou konstrukcí těžkého železobetonového skeletu. Nejen trámové stropy, ale i některé sloupy zůstávají v interiérech přiznané jako industriální artefakty. Nově doplňované konstrukce budou tvořeny také ze železobetonu, dělicí příčky uvnitř bytů jsou pak řešeny nejen jako zděné, ale i prosklené.

K celému záměru pak patří i další industriální artefakty jako interiérová schodiště z oceli nebo lithia. Tovární historie bude zachována také při pohledu na velká členitá kovová okna, která budou opatřena exteriérovými stínicími roletami. Samozřejmostí téměř každého bytu je balkon nebo předzahrádka, některé loftové byty v nejvyšším patře pak budou mít i střešní terasu.

„Tento typ projektů nás velmi baví. Specifika původní továrny, jako jsou například vysoké světlé výšky či velké hloubky traktů, jsou pro nás jen výhodou. V tomto případě se nám navíc podařilo zachovat řadu původních artefaktů, které budou součástí interiérů a architektury,“ přibližuje hlavní architekt projektu Jakub Masák, podle kterého veškeré úpravy budou provedeny tak, aby modernizace nezničila původní řešení.

Perspektivní lokalita s historickým přesahem

Samotná budova Kolbenovy továrny je stavbou, do které se silně otiskla historie čtvrti i průmyslového pokroku českých zemí. Budova patřila do podniku Českomoravská Kolben-Daněk, známého jako ČKD. V objektu na Kolbenově ulici vznikaly především menší stroje, vysavače či zubařské vybavení.

V posledních letech pražské Vysočany ožívají díky developerským projektům, které mění zdejší brownfieldy na nové čtvrti s vysokou architektonickou a funkční hodnotou. Oblast projde v následujících letech výraznými proměnami a řadou rekonstrukcí, díky kterým lokalita zájemcům o bydlení nabídne plnou občanskou vybavenost, kulturní a sportovní zařízení a promění se tak v atraktivní čtvrť hlavního města. Lofty Kolbenova, které stojíjen pár minut od stanice metra Kolbenova, se nachází blízko kulturnímu centru Pragovka.

„Areál Loftů Kolbenova je protknut historií a my tomuto místu chceme vrátit život. Věřím, že byty se tak stanou nejen bydlením samým, ale i uměleckým a technickým artefaktem,dodává Jakub Masák.

O společnosti

Architektonický ateliér Masák & Partner se na trhu pohybuje od roku 1996. Výrazná část architektonické a projekční činnosti týmu kolem Jakuba Masáka, zakladatele ateliéru, je zaměřena na péči o památkové objekty. Stojí například za rekonstrukcí budovy Státní opery Praha nebo chaty Libušín na Pustevnách, modernizací Divadla Na Vinohradech či opravami interiéru i exteriéru Pražského hradu. Ateliér tvořený zkušeným týmem kolem čtyřiceti lidí a rozsáhlým okruhem externistů využívá při své práci špičkovou technologii BIM – jeden z nejvyspělejších 3D modelovacích procesů na trhu. Díky tomu je ateliér schopen garantovat investorovi pevnou cenu za realizaci díla. Za dobu svého působení dokončil ateliér Jakuba Masáka přes 400 projektů.

Zdroj včetně vizualizace a ©fota TZ, LJM