Palm Off Fest 2022 je za polovinou Pestrá Praha

Palm Off Fest 2022 je za polovinou, přivítá ještě dvě zahraniční představení

Šestý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy úspěšně přešel do své druhé poloviny. Po slovenské, české a ukrajinské inscenaci se představí ještě soubory ze Slovinska a Německa.

Diváci se mohou ještě těšit na slovinské The Game lublaňského divadla Slovensko mladinsko gledališče, které se odehraje v sobotu 22. října. Pravidelní festivaloví návštěvníci si jistě vzpomenou, že toto divadlo hostila Palmovka již v roce 2019. Letošní představení je dílem uznávaného slovinského režiséra nejmladší generace Žigy Divjaka a jedná se o dokumentární inscenaci, která se zabývá pochybnými praktikami slovinské pohraniční policie, jimiž řeší příchod imigrantů ze zemí Blízkého východu.

Závěrečnou inscenací, která se odehraje ve středu 26. října, je německé Waste! „Jsme rádi, že se nám podařilo přivést inscenaci Waste! oceňované a vyhledávané autorky a režisérky Gianiny Cărbunariu z německého Stuttgartu. Inscenace vznikla formou dokumentárního divadla, estetikou má však blíže k revue, nebo dokonce snad pohádce, a zabývá se tématem nelegální likvidace německého tříděného odpadu v chudých regionech Rumunska“, říká dramaturg festivalu Jan Jiřík.

Zahájení Palm Off Festu se konalo v pátek 14. 10. za účasti ředitelky Slovenského institutu Ľubici Krénové, místostarosty Prahy 8 Tomáše Tatranského a ředitele Divadla pod Palmovkou Michala Langa. Festival otevřelo představení Čepec Divadla Jozefa Gregora Tajovského ze slovenského Zvolena, které naplnilo kapacitu velkého sálu a sklidilo od diváků potlesk vestoje.

Druhým představením Palm Off Festu bylo romeo&julie2022 domácího Divadla pod Palmovkou, které vzniklo v rámci mezinárodního projektu Face to Faith v programu Kulturní Evropy. I toto představení, poprvé uváděné s anglickými titulky, vzbudilo v plném hledišti nadšení a téma existence na sociálních sítích zarezonovalo v divácích natolik, že o něm diskutovali s tvůrci i po představení.

Beilisův případ ukrajinského kulturního centra Jam Factory Art Centre ze Lvova bylo třetím festivalovým představením. Stejně jako předcházející romeo&julie2022 vznikl Beilisův případ taktéž v evropském projektu Face to Faith. Tato inscenace přinesla téma nejaktuálnější, současnou válečnou situaci na Ukrajině a pohled samotných Ukrajinců na ni, to vše odehrávalo na pozadí příběhu dávného zmanipulovaného soudního případu s ukrajinským židem Beilisem. Téma války se pak stalo hlavním i na následné diskuzi s tvůrci.

Divadlo pod Palmovkou srdečně zve diváky na poslední dvě představení letošního ročníku Palm Off Festu, které byste si neměli nechat ujít!

22. 10. The Game – Slovensko mladinsko gledališče Lublaň
26. 10. Waste! – Schauspiel Stuttgart
Vstupenky na www.palmofffest.cz 

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM