PKF — Prague Philharmonia vydala audioknihu povídek významných českých spisovatelů Pestrá Praha

PKF — Prague Philharmonia vydala audioknihu povídek významných českých spisovatelů

Hudba světových umělců v kombinaci s povídkami na téma lidských emocí, to vše představuje nová audiokniha od skvělých českých autorů a orchestru PKF — Prague Philharmonia s názvem Hudba je nejkrásnější emoce.

První část krátkých povídek, které podtrhuje vybraná hudba z repertoáru souboru, napsali Petr Stančík, Lenka Elbe, Petr Borkovec, Petra Soukupová a Ondřej Hübl. Díla čtou Jitka Ježková a Jan Vlasák.

PKF Prague Philharmonia Pestrá Praha„S možností spolupráce jsme oslovili významné české spisovatele a spisovatelky, aby napsali krátkou povídku na téma emoce ve spojení s filharmonií či hudbou. Na základě jejich textu jsme poté s orchestrem vybírali a nahrávali takovou hudbu, která by nejlépe podtrhla smysl textů a posluchačům umožnila vnímat a zažívat ty pravé lidské emoce – lásku, nenávist nebo strach,” komentuje nevšední spolupráci orchestru a spisovatelů ředitelka PKF Kateřina Kalistová.

 

Výzva pro orchestr PKF
Pro orchestr nebyl výběr hudby odpovídající určité emoci a situaci hlavního hrdiny v povídce, vůbec jednoduchý. „Orchestr si poradil s těžkým zadáním jak hudbou vystihnout nevšední emoce. Například mystickou radost z odpoutávání se od bolesti, smutek z vlastního selhání nebo euforii z magického poodhalení smyslu vyššího umění. Do sbírky povídek zařadil klasiky od známých autorů Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Strausse, Josefa Suka, Maurice Ravela či Antonína Dvořáka,” dodává Kateřina Kalistová.

Neobyčejný projekt má své pokračování
První část povídkové sbírky je již ke stažení na internetovém obchodě Alza.cz, Mall.cz či palmknihy.cz a v podobě CD dostupná na prodejnách sítě Multiland a Bontonland. Výtěžek z prodeje jde na podporu uměleckých aktivit orchestru PKF — Prague Philharmonia. Do druhé části audioknihy přispěli svými povídkami Irena Dousková, Zuzana Dostálová, Martin Reiner, Jaroslav Schovanec a Bogdan Trojak. Všichni autoři tak společně vytvořili jedinečnou
audioknihu povídek doplněnou o úchvatnou hudbu.

O PKF — Prague Philharmonia
PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o
Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho
tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého
symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl
Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky
perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro
prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj TZ, LJM