Jindřich Trpišovský derby Pestrá Praha

Slavie přejela v derby Spartu jednoznačně 4:0, Bohemka padla v Boleslavi 4:3

Pořádná divočina byla o víkendu ve Fortuna lize. Jedinou pozitivní věcí na tom všem je, že se náskok Viktorie Plzeň nenavýšil.

Zásadními poznatky je, že se Slavie před Konferenční ligou zvedá, na rozdíl od Sparty. Přestřelka v Boleslavi hovoří sama za sebe, tyhle zápasy mají fanoušci rádi. Proto chodí na fotbal. Pojďme se podívat co na to trenéři.

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po vyhraném derby o skvělém výkonu celého týmu, hladovosti, lepším pohybu, Jakubu Hromadovi, fanoušcích i emocích po zápase.

„Pro nás skvělý výsledek, skvělý vstup do zápasu. Aktivitou jsme si vynutili situace, po kterých přišly góly. Byli jsme produktivní i efektivní a dali jsme rychle tři branky. K tomu ještě jeden gól, který nebyl uznaný, plus jsme byli hodně nebezpeční ze standardních situacích. To vycházelo z osobních soubojů, které jsme po hřišti měli, byli jsme hodně důrazní. Vyhrávali jsme jak obranné, tak útočné souboje, do zápasu jsme měli snový vstup, rychle jsme vedli 2:0. Pak jsme hru kontrolovali, kromě jedné ztráty v prvním poločase a zákroku Koliho jsme soupeře nepustili do jediného zakončení. Dominantní výkon z naší strany po všech stránkách, s dobrými individuálními výkony. Týmový výkon, nastavení, hladovost a lepší pohyb nám podle mě přinesly situaci, ze které vyústil první gól. Ten vám vždycky strašně ulehčí vstup do zápasu,“ říká po vysoké výhře v derby trenér Jindřich Trpišovský.

Ráz utkání určila chyba Vitíka. Apeloval jste potom na hráče ještě více, ať tlačí a snaží se zápas rozhodnout co nejrychleji?
„Moc jsem na ně apelovat nemusel, tým byl tak nastavený a hladový, že to cítil sám. Spíše jsem se snažil trochu uhlídat kluky vzadu, abychom pořád měli dobré postavení. Viděl jsem chuť pracovat, ani jsem jim nemusel říkat, že mají pokračovat ve výkonu, tým to viděl. Chtěl jsem po nich akorát, abychom využívali styl hry Sparty, která se musela tlačit dopředu a my se mohli dostávat dopředu z běžeckých a prostorových akcí. Tím jsme získali převahu, otevíral se nám prostor za soupeřovou defenzivní linií.“

Jak velkým tématem před zápasem byl v kabině Jan Kuchta? Jak moc si ceníte toho, že jste ho nepustili k jediné střele, stejně jako celou Spartu?
„Za nás jako realizační tým jsme hráče připravovali stejně jako na jiné útočníky. Probírali jsme jeho typologii, což bylo o to jednodušší, že ho naši obránci znají, v tréninku proti němu hráli. Tým byl na něj motivovaný sám o sobě, nebylo potřeba zvyšovat od nás na tohle tlak. Kluci si na něj věřili, chtěli to ukázat. Jinak naše příprava na něj byla stejná, jako bývá u jiných útočníků – v jakém prostoru se pohybuje, co ve hře vyhledává, kde má naopak slabší místa, odkud rád zakončuje a tak dále. Kluci ale byli motivovaní sami o sobě.“

Co říkáte na fakt, že zápas gólově načali hráči, kteří nejsou na soupisce Evropské konferenční ligy? Jak hodnotíte výkony Jakuba Hromady a Oscaram, kteří nepatřili v poslední době do základní sestavy?
„Měli jsme jednoho absolutně nejlepšího hráče na hřišti, což byli fanoušci, kteří vytvořili naprosto neskutečnou kulisu. To byl náš nejlepší hráč, kluci se přidali týmovým výkonem. Nechtěl bych je rozlišovat, všichni se dotkli optimálního výkonu, cením si hlavně nastavení, které měli. Samozřejmě někdo ty góly dá, takovýto výsledek a výkon týmu by ale nešel bez toho, aby se na tom podíleli všichni hráči. Je pravda, že jsme měli jednoho hodně netradičního střelce, za kterého jsem hodně rád, protože musel nahradit čtyři střední záložníky, kteří nám chyběli. Byl pro nás důležitý a ještě to korunoval gólem. Někteří hráči, kteří jsou na soupisce pro Evropu někdy právě pro to nebyli k dispozici, protože za sebou měli více zápasů, kontaktů atp. My jsme to zvládli zásluhou všech hráčů a toho nejlepšího, fanoušků, kteří nás v utkání táhli.“

Očekávali jste, že to bude těžký zápas. Překvapilo vás, jak se vám nakonec podařilo Spartu přehrát?
„Samozřejmě je to vždycky těžký zápas. Soupeř má spoustu reprezentantů, kádr je nějak složený. Derby je vždycky těžký zápas, ať do toho vstupujete v jakémkoliv rozpoložení a stavu. Potvrdilo se, co jsme říkali před zápasem, že jsme doma silní. Věděli jsme z reakcí, že podpora publika bude velká. I na rozcvičení byla atmosféra, skoro plný stadion, fandění během rozcvičky bylo úžasné. Říkali to i hráči, už takhle před zápasem jsme měli husí kůži. Všichni jsme si uvědomili, že to bude těžký zápas, soupeře musíte zlomit výkonem, což se tentokrát povedlo. Znovu říkám, je to hodně o vstupu do zápasu. I chybu, kterou soupeř udělal, jsme si museli vynutit postavením a aktivitou. To nám ve vstupu do zápasu hodně pomohlo.“

Jaké je to být podepsaný pod nejvyšší výhru Slavie v derby v novodobé historii? Jak tento výsledek ovlivní další vývoj sezony?
„Fotbal je někdy krásný a někdy krutý, přináší protipóly emocí. V nedávné minulosti jsme odehráli zápasy, kdy jsme podali fakt kvalitní výkony a neproměnili šance. Pak je konec takový hořký, někdy ale proměníte hned první příležitosti a vyhrajete takový zápas. Musím říct, že kluci byli skvěle nahecovaní, Ondra Lingr a Kuba Hromada hecovali tým už den předem, něco takového jsem dlouho neviděl. Strašně jsem si to užil, máme radost za Slavii, kvůli fanouškům, bylo vyprodáno. Věděli jsme, že ten zápas je hodně očekávaný, kdyby byla trojnásobná kapacita stadionu, bylo by asi také vyprodáno. Jsem rádi, že jsme to zvládli takovým rozdílem. Kdyby to bylo o gól více, asi to tolik nevnímáme. Já mám radost z výkonu hráčů i z toho tématu, které jsme v poslední době řešili, což je boj za klub, dres a šanci, kterou dostanou. To jsem u hráčů v derby viděl, jsem moc rád, že to tým ukázal. Doufám, že tím nakazí i ostatní hráče, kteří to třeba tak nevnímají, jsou tu třeba krátkou dobu. Kdyby to bylo třeba o gól nebo dva méně, mám hlavně radost, jak k výsledku došlo, ne jestli je to o gól méně nebo více. Tabulku skoro vůbec nesleduji, je důležité pro mě sledovat zápasy. Tohle bylo utkání s týmem z čela tabulky, jsou to důležité body, na konci jich ale máte určitý počet, nezáleží na tom, z jakých zápasů jsou. Bylo pro nás samozřejmě důležité vytvořit si bodový rozdíl proti soupeři, proti kterému jsme hráli.“

V minulých týdnech jste kritizoval tým, že nezvládá souboje ve vlastní šestnáctce. Teď naopak hráči zvládali jak souboje ve svém vápně, tak soupeřově. Jak to hodnotíte?
„Až na dva auty v první půli, kdy jsme prohráli první souboj, tak tým jednoznačně pochválím. Byl to jeden z největších apelů před zápasem, věděli jsme, že soupeř bude mít centimetrovou a kilogramovou převahu. My museli mít větší srdce a touhu, někdy s tím máme problém. Až na dvě situace jsme v tom byli úplně skvělí, bylo vidět, že hráči nepřemýšleli, jestli utrží ránu nebo ne, chodili do toho s obrovskou intenzitou. S tím ale souviselo i to, že kromě dvou nebo tří situací tam nebyly ostřejší zákroky, byly to všechno situace o nasazení, které chceme všichni vidět. Bez nějakých skluzů a zákroků zezadu. Zápas byl hodně soubojový, většina ale bylo o tom jít do souboje s míčem pokud možno bez faulu.“

Hraje Jakub Hromada nyní nejlépe za celou dobu, co je ve Slavii?
„Kuba je jeden z mála hráčů, kteří tady byli, když jsme přicházeli. Jsou tu tři, vlastně dva, Bóřa je dlouhodobě zraněný. Kuba si také prošel zdravotními peripetiemi, teď je ale v absolutně nejlepším rozpoložení. Hodně mu sedí role, kdy čím mu dáváte složitější úkoly a on cítí zodpovědnost za tým, tím roste jeho výkon. Cítí se důležitou součástí týmu, dostal se do určitého věku a emočně umí to, co nám v poslední době strašně chybělo. Někteří kluci jsou na hřišti až moc hodní, on ale například s Ondrou Lingrem patří k hráčům, kteří umí tým strhnout. Jeho výkony jsou teď na velké úrovni, byla by strašně zajímavá statistika, kolik dostáváme gólů když je a když není na hřišti. Vloni jsme v nějakém zápase hráli s nulou, v 87. minutě jsme ho museli vystřídat a minutu po tom hned dostali gól.“

Po zápase jste před Tribunou Sever oslavil výhru skluzem. Jak vás to napadlo?
„Nehoda to naštěstí nebyla, měl jsem radost za tým. Chvíli jsem čekal na kolegy, kteří se loudali, chtěl jsem si zkrátit cestu k hráčům skluzem. Doma mi zase budou nadávat, že to musí prát. Jsou to ale vítězné kalhoty, takže si s tím budou muset poradit (smích).“

Obával jste se ještě po první půli toho, že by soupeř mohl otočit výsledek?
„Když jsem o poločase viděl nastavení hráčů v kabině, jak se soustředili, tak jsem se ani nebál. Nebylo tam žádné plácání po zádech a oslavování, ale naopak jsem viděl touhu pokračovat v tom výkonu. Proto mě trochu mrzí, že jsme v druhé půli ještě nepřidali gól, na druhou stranu jsme to ale odehráli 100 % koncentrovaně dozadu. Je to fotbal, takže se samozřejmě může stát cokoliv, když jsem ale viděl, jak jsou hráči nažhavení, tak jsem se vůbec nemusel bát.“

Jaké jsou bezprostřední emoce po takovém utkání?
„Největší dar fotbalu je, že můžete dělat radost lidem, to je největší kouzlo. Zápasy se hrají kvůli emocím, rozdáváte ty pozitivní lidem, kterým na klubu záleží a koupí si vstupenky, uděláte spoustě fanouškům radost. Jednoho z nich budu jmenovat, Jarda Maryška slaví pětatřicetiny. Ty emoce jsou obrovské, mám radost, že nerozdávám negativní emoci, jako v některých zápasech, kdy trápíme sebe i lidi, užíráme se tím. V zápase ale ani tak nešlo o výsledek, ale o cestu k němu, která mě hodně potěšila.“

Jak to aktuálně vypadá se zraněnými středními záložníky? Blíží se jejich návrat?
„Bylo bychom příjemně překvapení, kdyby někdo z nich na podzim ještě stihl nějaký zápas. U Petra Ševčíka a Tomáše Holeše došlo v poslední době k velkému zlepšení, vypadá to ale, že to už na podzim nikdo z nich nestihne. Ibra Traoré má velkou svalovou trhlinu, u ostatních by bylo příjemné překvapení, kdyby nějaký zápas ještě stihli.“

Bylo by derby tak hladké a dokonalé, kdyby se vám nepovedlo zvládnout zápas minulý týden s Boleslaví?
„Těžko říct. Je těžké v tom teď hledat souvislost, s Boleslaví to bylo vydřené vítězství v deseti. Ukázalo nám to cestu, jediné pozitivní po Kluži bylo, že vám to ukáže, s kým můžete počítat. Kdo je v takové situaci odvážený, nebude se chtít schovávat. Vyprofilovalo nám to hráče, kteří si upevnili pozici v týmu, ustáli ten těžký moment. Na druhou stranu je ale derby derby, co bylo v minulosti předtím, nemusí hrát roli, tým v něm může uspět a zlomit sezonu svým směrem. Určitě jsme do zápasu šli v lepším rozpoložení, strašně ale rozhoduje první moment, gól, souboj, faul, jako třeba v Plzni. Pro ten moment si ale musíte dojít, což se nám teď povedlo.“

Co říkáte na výkon sudího Miroslava Zelinky? Jak jste vnímal vedení zápasu z jeho strany?
„Samozřejmě nevidím zápas z nadhledu, za mě ale ukázal top výkon. Bylo to bez červené karty, zvládl dát žlutou kartu za první ostřejší zákrok. Vždy slýchávám, že za první ostřejší zákrok nemá být karta, pak z toho ale vznikají ty různé odvety a vendety, kvůli kterým se zápas ubírá špatným směrem. Za mě podal takový výkon, že byl přesvědčivý, ani jednou snad nebylo přezkoumávání videa, byly rychlé verdikty, žádné prostoje. Jeho výkon byl velice dobrý, základ byl, že ztlumil emoce žlutou kartou hned za první faul. Ukázal tím, jakým směrem se má zápas ubírat, ukázal tím svoji obrovskou kvalitu, kterou dlouhodobě prokazuje.“

Trenér Brian Priske usedl před novináře a přes 20 minut odpovídal na jejich otázky. 

Souhlasíte, že Sparta podala ostudný výkon a jak si to vysvětlujete?

Trenér Brian Priske derby Pestrá PrahaMusím říct, že prvních 45 minut bylo strašných. To, jak jsme prezentovali náš tým a náš klub… Soupeři jsme darovali góly. Přehrával nás silou, fyzickým přístupem ke hře. Není pochyb, že to je trapné. Musím se sparťanským fanouškům omluvit a musíme přijmout jejich kritiku a komentáře k utkání. Nemůžete hrát derby tak, jako jsme hráli my.

Nemrzí vás, jak tým reagoval na první inkasovaný gól v 5. minutě?

Není pochyb o tom, že jsem zklamaný z toho, jak jsme reagovali. Jsem smutný. Zkrátka jsme akceptovali, že soupeř je lepší, fyzičtější a má utkání lépe rozehrané. Individuální chyby se stávají, ale právě v těchto momentech musí tým držet pohromadě a společně situaci řešit. Celých 45 minut bylo velmi špatných.

Sparta působila nepřipraveně. Jaký byl taktický záměr do utkání?

Nechtěl bych říct, že jsme sem přijeli nepřipravení. Věděli jsme, jakým způsobem se hra bude odvíjet. Známe filosofii klubu. Věděli jsme, že soupeř bude hrát na dlouhé balony a bude spoléhat na sílu v osobních soubojích. Neříkal bych, že jsme přijeli nepřipravení po taktické stránce. Musím zkrátka zmínit, že inkasované góly byly vánoční dárky pro Slavii.

Pro Spartu je to druhá mezní situace, kterou nezvládla po vyřazení z Konferenční ligy. Věříte pořád nastavené cestě?

Jsem si stoprocentně jistý, že jdeme po správné cestě. Je pravda, že jsme prohráli bitvu, bolí to. Je to strašné. Máme před sebou dlouhou cestu. Vidím hráče každý den v tréninku a vím, čeho jsou schopní. Proto vím, že cesta je správná. Víme ale, že jsme dnes zklamali hodně lidí. Víme, že fanoušci jsou zklamaní. Musíme přijmout jejich kritiku a plnou odpovědnost za tenhle výkon a výsledek. Odpovědnost je na týmu i na mně. Je to moje zodpovědnost. Já se jí nezříkám. Znovu ale říkám, že jsem přesvědčený, že jsme na správné cestě. Neprohráli jsme 12 zápasů v řadě. Dneska je ale potřeba říct, že jsem nespokojený a že musíme být nespokojení. Musíme vyžadovat sami od sebe víc a vyžadovat víc jeden od druhého. Nemůžeme akceptovat, že Slavia je lepší a že nás 45 minut přehrává takovým způsobem.

Věřil jste po prvním poločase, že to můžete v druhém poločase otočit?

Když prohráváte 0:4, je to vždycky těžké, ale musíte pořád věřit. Já jsem v poločase spíš očekával, že se hráči zlepší, že začneme vyhrávat osobní souboje zejména v defenzivě. Že budeme lepší s míčem. Přáli jsme si alespoň vyhrát druhý poločas. Já osobně vždycky věřím, že to ale samozřejmě vždycky složité po tom, když vidíte, jakým způsobem vypadalo prvních 45 minut.

Jaké důsledky z této těžké prohry vyvodíte?

Nejsem si jistý, jaké důsledky máte na mysli. Důsledkem je, že jsme ztratili tři body. Ztratili jsme víru některých fanoušků. Já jako kouč k tomu přistupuji tak, že jsem nespokojený s výkonem. Sednu si k tomu utkání a vyhodnotím ho. Uvidím ho na videu znovu, vyhodnotím ho s hráči. Řeknu jim, co si představuji, co si nepředstavuji, co chci a co nechci vidět. Je mojí prací pomoct týmu a hráčům k lepším výkonům už v dalším zápase.

Je současný kádr v konfrontaci s ligovou špičkou konkurenceschopný?

Ano, myslím, že ano.

Co v kabině o poločase Tomášové Rosický a Sivok říkali?

Nebudu vám říkat, co konkrétně říkali. Jedná se ale o normální proceduru. Oba se pohybují v kabině, jak před zápasem, během zápasu, tak po zápase. Stejně jako na příklad po zápase v Brně. Vždy si spolu vyměňujeme názory. Stejně jako všichni ostatní v šatně byli naštvaní, protože jsou také jen lidé. Pro nikoho současná situace není jednoduchá. Jsme tu od toho abychom vyhrávali, což se nám nepodařilo. Nejvíc mě mrzí to, co jsme způsobili naším fanouškům a že jsme ztratili část důvěry některých nich. Tu snad budeme moci postupně získávat zpět a příležitost budeme mít hned příští týden proti Slovácku.

Není vaše hra pro soupeře příliš čitelná?

Máme připraveno vícero scénářů, což jsme potvrdili i v minulých utkáních, kdy jsme stříleli mnoho branek a ukazovali jsme, že se zlepšujeme. Dnešek byl ve všech ohledech pod naši úroveň, což nebylo způsobené taktickým záměrem. Neznamená to tedy, že nejsme na správné cestě. Když darujete soupeři branky tak, jako jsme dnes darovali my, tak vše vypadá špatně. Zásadním problémem dnes bylo, že jsme předvedli výkon, který byl hluboce pod naše možnosti, prohrávali jsme souboje a neměli druhé míče. Když vás soupeř předčí fyzicky, tak se pak těžko hraje fotbal.

V důležitých utkáních se vám nedaří, co týmu chybí?

Je to důležitá otázka. Utkání s Vikingem a Baníkem jsme měli vyhrát, výsledky neodpovídaly předvedené hře. Dnes jsme ale branky soupeři darovali. První gól nebyla ani šance, ale námi darovaná branka. Pak zakládáme protiútok, vše je připravené, ale ztratíme u vlastní šestnáctky balón. K naplnění potenciálu nám nejvíce chybí určitá individuální odpovědnost. Samozřejmě ze všeho nejvíc je to moje odpovědnost. Potřebujeme ale umět převzít individuálně iniciativu ve chvílích, kdy se nám nedaří. Každý hráč se k tomu musí postavit stejně jako náš dnešní soupeř, vyhrávat osobní souboje a aktivně získávat druhé míče. Hráči se zkrátka musí zlepšovat v kritických momentech, kdy se týmu nedaří.

Zdroj včetně ©foto: https://www.slavia.cz/,   https://sparta.cz/ , LJM