GORILÍ RODINA V ZOO PRAHA JE POHROMADĚ. Pestrá Praha

GORILÍ RODINA V ZOO PRAHA JE POHROMADĚ. NOVÁČCI SE SPOJILI SE ZBYTKEM SKUPINY

Velké spojování goril v Zoo Praha včera proběhlo bez většího rozruchu. Nováčci Kisumu a Duni se setkali se zbytkem skupiny – samicemi Kijivu, Shindou, Kambou a malým samečkem Ajabuem.

Po pondělních drobných roztržkách je dnes situace o poznání klidnější. Návštěvníci mohou čerstvě sdruženou šestici goril pozorovat už nyní v pavilonu Rezervace Dja.

„Proti Kisumovi se nejvýrazněji vymezovala nejstarší Kamba a poněkud překvapivě i malý Ajabu, který ho vysloveně provokoval; zjevně cítil podporu všech tří samic,“ popisuje momenty po spojení goril ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Kisumu se v prvních hodinách choval zdrženlivě až bázlivě a teprve s postupujícím časem se začal prosazovat.“

GORILÍ RODINA V ZOO PRAHA JE POHROMADĚ. Pestrá Praha

Devítiletá Duni se seznamuje se svoji babičkou Kijivu. Podle chovatelů ale gorily společné geny vzájemně nevycítí.

Samice Duni pak byla skupinou přijata bez očividných obtíží. Nejvíc zájmu o ní jevil malý Ajabu, který se dožadoval pozornosti a tahal Duni za chlupy už pár okamžiků po jejich spojení, což ona trpěla velmi shovívavě. Duni se také poprvé setkala se svou babičkou Kijivu a pratetou Shindou. Podle chovatelů ale v sobě společné geny gorily necítí a vzájemný vztah to proto nijak neovlivňuje.

Po první noci je situace v Rezervaci Dja pokojnější, avšak stále ještě nestandardní. „Na jednu stranu je nálada ve skupině klidnější, svědčí o tom například to, že Kisumu se už pářil jak se samicí Shindou, tak s Kijivu. Na druhou stranu se gorily při úklidu expozice nechtěly nechat zavřít do boxů v zázemí, což je následkem významné změny v jejich režimu. Chce to ale jen čas,“ vysvětluje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

GORILÍ RODINA V ZOO PRAHA JE POHROMADĚ. Pestrá Praha

Šestiletý sameček Ajabu se rychle osmělil a bezmála dvousetkilového Kisuma po chvíli rošťácky provokoval.

Budování nové hierarchie pokračuje teď už před očima návštěvníků. „Drobné potyčky ještě určitě nastanou, avšak i to je naprosto přirozené. Ve skupině se příchodem dvou cizích goril, zejména pak nového vůdce, mění sociální žebříček, a tak se musí ustálit budoucí řád,“ vysvětluje Vojáček. „Situaci dál bedlivě sledujeme, ale nic vážnějšího nečekáme,“ dodává.

Pětadvacetiletý samec Kisumu žil do letošního září v rakouské Zoo Schmiding ve výhradně samčí skupině. Devítiletá Duni, která se narodila ve španělském Cabárcenu slavné Moje, teprve nedávno pohlavně dospěla. Evropský koordinátor chovu goril je doporučil ke spojení zejména za účelem rozmnožení, a to díky jejich vhodným genům. Možnost mít potomka s Kisumem bude mít teď také Kijivu. S trochou štěstí by mohla Zoo Praha přivítat gorilí mládě už v příštím roce.

Úvodní foto: Nováčci v Zoo Praha, samec Kisumu a samice Duni, se setkali se zbytkem gorilí skupiny. Návštěvníci mohou čerstvě sdruženou šestici primátů pozorovat už nyní v pavilonu Rezervace Dja. Na snímku zleva: samice Kijivu, Shinda a stříbrohřbetý samec Kisumu. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM