Hráči na sebe zvýšili nároky a jdou nahoru si myslí Brian Priske , Pestrá Praha

Hráči na sebe zvýšili nároky a jdou nahoru si myslí trenér Sparty Brian Priske

Jen čas ukáže, zda má trenér pravdu, nebo je to jen zbožné přání.

O víkendu Sparta porazila úřadujícího mistra a lídra aktuální Fortuna tabulky Plzeň. Včera na vázala vítězstvím doma nad Slováckem 4:0. To vše jen 14 dní po debaklu na Slavií… Že by Sparta stoupala a rovnou po 2 schodech?

Podívejme se na vyjádření trenéra Priskeho bezprostředně po zápase se Slováckem:

Mělo vítězství v Plzni vliv na dnešní výkon?
Určitě ano. O víkendu jsme si v Plzni připsali velké vítězství, které mělo vliv i na ten dnešní zápas, ve kterém jsem cítil sebevědomí. Není to ale jen o posledním utkání. Několik týdnů pozoruji u týmu, že se chce posouvat a zlepšovat. Porážky bolí a ve velkých utkáních, jako bylo derby, obzvlášť. Viděl jsem ale, že se celý tým chce z této zkušenosti poučit. Hráči se zlepšili, zvýšili na sebe nároky a je poznat, že jdou nahoru.

V zápasech jste využívali rychlých kontrů, byl to záměr?
Částečně ano. Rozhodně jsme nechtěli přenechávat iniciativu soupeři. Někdy je to samozřejmě záměr, minimálně jsme to ale nechtěli dělat tak často. To se v druhé půli zlepšilo, kdy jsme měli více ze hry. Již jsme nebyli tak pasivní v presingu a díky Kuchtovi, Haraslínovi a Daňkovi, který přišel v průběhu do hry, byl soupeř častěji pod tlakem, čímž jsme se dostávali do takových situací, do kterých jsme chtěli.

Byl to nejlepší výkon pod vaším vedením?
Je to těžké, takhle říct. I v Plzni jsme hráli dobrý zápas, ale je pravda, že tam to bylo založené spíše na defenzivě a soubojovosti. Dnes padaly góly a některé z nich byly moc hezké. Jsem tedy rád, že se dnes více projevovala ofenzivní součinnost mezi hráči. Také mě moc potěšila reakce fanoušků a to, jak fandili až do konce.

Vsadil jste na stejnou sestavu jako proti Plzni. Může to pro vás být dlouhodobé řešení?
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Výsledky samozřejmě nasvědčují tomu, že by to tak mělo být. Já ale nevidím fotbal tak jednoduše. Mohli jste ale na příklad vidět, že v závěru jsme se spoustou mladých hráčů přešli na 4-3-3, což také fungovalo a vytěžili jsme z toho branku Karabce. Je dobré mít více scénářů, které pak můžete měnit podle soupeřů. Záleží také na naší filozofii, tedy na tom, jak chceme hrát fotbal. Můžete zaparkovat autobus, nebo hrát fotbal. Mě je bližší ta druhá varianta. Třeba tak, jak se nám to dařilo dneska. V Plzni to nebylo natolik patrné. Jsem také rád, jak se hráči vypořádali se změnou rozestavení a všechny změny vstřebali.

Čvančara byl střídán zkraje druhého poločasu. Jak na tom je?
V tuto chvíli si nejsme jistí, vypadá to ale na svalové zranění. O poločasovém vyšetření vypadal v pořádku, ale po chvíli na hřišti hráč cítil bolest, a tak jsme sáhli ke střídání. Musíme tedy počkat na vyšetření od našich fyzioterapeutů a lékařského týmu, kdy jej možná bude čekat rentgen. Samozřejmě bych jej chtěl mít na sobotu připraveného.

Sadílek dnes přidal další dobrý výkon. Začal potvrzovat svůj potenciál?
Vy ho máte z minulých sezon určitě lépe nasledovaného než já. Ve Spartě dělá opravdu velké kroky. Po fyzické stránce je to jeden z našich nejlepších hráčů a má vysoká čísla nejen v naběhaných kilometrech, ale také v aktivitě ve sprintu. Určitě pracuje v takové intenzitě, v jaké si představujeme. Hlavně mě těší, jak se den ode dne zlepšuje takticky. Čím dál tím lépe chápe, jak má v našem systém jakožto střední záložník hrát. Je to také skvělý kluk se super charakterem a pracovní morálkou.

Jak probíhala vaše debata s kotlem? Měl jste strach?
Strach jsem neměl. Co jsem jim řekl sdílet nebudu. Chtěl bych ale apelovat na vás. Máme nyní dvě možnosti. Buďto se budeme zabývat lidmi, co odešli ze stadionu, nebo lidmi, kteří vzali zodpovědnost do svých rukou, na stadionu zůstali a celý večer nás podporovali. Chtěl bych mluvit právě o těch, kteří tu zůstali a stáli nejenom za hráči, ale i za celým klubem. Mám k ním opravdu obrovský respekt za to, jaký vyslali signál a dali najevo, že takovouto formu protestu nebudou tolerovat. Byl to skvělý pocit. Zaměřme se prosím na tyto fanoušky.

Zdroj včetně ©fota https://sparta.cz/, LJM