ZOO Praha Pestrá Praha

KAWI SLAVÍ DRUHÉ NAROZENINY. ORANGUTANÍ MLÁDĚ PROSPÍVÁ A JE NADĚJÍ PRO SVŮJ DRUH

Sameček orangutana sumaterského Kawi oslaví zítra své druhé narozeniny.

Malý lidoop se učí veterinární trénink, zkouší stále více pevné stravy a pro své akrobatické kousky je častým oblíbencem návštěvníků zoo. Díky svým vzácným genům je ale především nadějí pro zachování svého druhu.

„Malý Kawi na první pohled zaujme svým roztomilým vzezřením, avšak nutno si uvědomit, že jde také o jeden z nejvýznamnějších odchovů Zoo Praha za posledních několik let,“ připomíná ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že jde o geneticky velmi cenné mládě. „V době, kdy orangutani v přírodě čelí masivnímu odlesňování, je každý takový přírůstek dílčím úspěchem na cestě za zachováním biodiverzity.“

Kawimu koluje v žilách divoká krev díky jeho praprarodičům Bimbovi a Soně. Ti přišli do Prahy z volné přírody v 60. letech a stali se zakladateli zdejšího chovu. Kawi se před dvěma lety stal třetím pražským mládětem a nyní je jediným pravnoučetem těchto orangutanů, kteří přišli do zoo přímo z lesů Sumatry. Právě ty dnes mizí závratnou rychlostí a zejména proto jsou orangutani sumaterští kriticky ohrožení.

Samotnému Kawimu ale alarmující situace jeho druhu starosti zjevně nedělá. „Většinu dne tráví zkoumáním okolí, pozorováním své rodiny, od níž odkoukává vzorce chování, a taky jídlem. Nejradši má měkké, sladké ovoce jako papáju či mango,“ tvrdí vrchní chovatel primátů Martin Vojáček s tím, že i přes ochutnávání pevné stravy pije Kawi stále i mateřské mléko. „Orangutani mají jeden z nejdelších reprodukčních cyklů mezi savci, mléko může pít ještě zhruba čtyři roky,“ dodává.

„Sametový Kawi“, jak se malému orangutanovi občas přezdívá díky jeho datu narození, obývá pavilon Indonéská džungle spolu se svým otcem Pagym, matkou Mawar a starší sestrou Diri. Jeho dovádění můžou návštěvníci nejlépe pozorovat kolem desáté hodiny dopoledne, když dostává rodina lidoopů krmení.

Lidé mohou v těchto dnech Kawiho tvář spatřit i ve výlohách knihkupectví. Jeho snímek zdobí přebal nové knihy fejetonů ředitele zoo Miroslava Bobka s názvem Ryšavý knihovník. Pustakawan, jak zní Kawiho celé jméno, totiž v indonéštině znamená „knihovník“, což odkazuje právě k takové postavě orangutana z knižní série Zeměplocha Terryho Pratchetta.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM