Mariánské náměstí ožije předvánoční atmosférou Pestrá Praha

Mariánské náměstí ožije předvánoční atmosférou

Před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí jsou postaveny prodejní stánky s vánoční výzdobou.

Lidé se zde mohou dozvědět více o činnosti neziskových organizací a městských společností. Nechybí zde vánoční strom, pódium s kulturním programem, tradiční svařák a ani možnost přispět na dobrou věc.

Vánoce na Mariánském náměstí začaly slavnostně v pátek 25. listopadu, v 11:00 hodin je slavnostně zahájil pražský primátor Zdeněk Hřib. V pátek 18 hodin se pak rozzáří vánoční strom, čas mezitím vyplní kulturní program na pódiu.

„Mariánské náměstí už neslouží autům, ale lidem, a proto se před Vánoci moc těším na letošní kulturní program a stánky s výrobky neziskových organizací. Poprvé se vánoční trh na Mariánském náměstí měl konat minulý rok, ale covidové zákazy to neumožnily. Věřím, že se odložená premiéra podaří a před budovou magistrátu vznikne příjemné místo předvánočního setkávání, které může sloužit jako klidnější a osobnější alternativa ke klasickým pražským trhům,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Až do 18. prosince bude na Mariánském náměstí osm prodejních stánků, v nichž neziskové organizace a také společnosti hlavního města představí svou činnost a nabídnou k prodeji různé výrobky. Mimo jiné to budou Nadace pro život, Potravinová banka, Anděl strážný, Spolek Kolumbus, H.O.L.I. CZm s.p., či Sdružení Tulipán. Nakoupit bude možné například šperky, řezbářské a další řemeslné výrobky – ať už pro radost nebo jako dárek pod stromeček. V každém případě tak nákup podpoří prodejce z neziskových organizací. Ve stáncích, které budou otevřené každý den od 11:00 do 19:00 hodin, budou k dostání i vánoční dekorace, květiny a samozřejmě i různé slané i sladké dobroty a něco na zahřátí.

Před rokem jsme v předvečer začátku vánočních trhů a prvního adventního víkendu stáli před bezprecedentním zásahem tehdejší vlády, která z důvodu covidových restrikcí vánoční trhy zakázala. Letos po dvou letech jsou konečně zpět. A máme poprvé v tomto předvánočním čase novinkua sice vánoční trhy na Mariánském náměstí, které budou v duchu trhovců z řad neziskových organizací, tyto trhy tak budou mít výlučně charitativní charakter. Pevně věřím, že konečně strávíme normální předvánoční období. A i přes nelehkou ekonomickou situaci, která dopadá na mnoho Pražanů, bych rád všem popřál do vánočních svátků klid, pohodu a mnoho chvil strávených ve společnosti těch nejbližších,“ přeje Jan Chabr, radní pro oblast majetku.

O adventních víkendech se návštěvníci mohou těšit na divadelní, hudební, pěvecká a další vystoupení. Na pódiu na náměstí vystoupí například Sbor školy Jaroslava Ježka, děti z MŠ Řásnovka a žáci ZuŠ Biskupská, Dixie Band Městské policie hl. m. Prahy, Hudba Hradní stráže, Pěvecké sdružení pražských učitelek PSPU, Ženský komorní sbor Collegium Cantantium, klavírista Patrik Kačo, divadelní soubor Loutky v nemocnici a další. Podrobný program víkendových dnů bude k dispozici na stránkách vanoce.praha.eu.

Dominantou Mariánského náměstí je osmimetrový smrk ozdobený v barvách Prahy: zlatými a červenými koulemi. Vánoční výzdobu doplňuje moderní dřevěný betlém a Ježíškova nebeská kancelář. Unikátní betlém byl vytvořen z modřínu pomocí motorové pily, jeho tvůrcem je řezbář Jan Kužel z Dobré Vody u Hořic. Ježíškovu nebeskou kancelář pak představuje kaplička, v níž si příchozí budou moci napsat na nekonečný dopisní papír svá tajná přání a zazvonit na zvonec, aby se vyplnila.

Vánoce na Mariánském mají letos premiéru a vše je připraveno, aby se Pražané i návštěvníci metropole mohli na chvíli zastavit a užít si jedinečnou předvánoční atmosféru jednoho z náměstí v centru Prahy.

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM