Mimořádný koncert cyklu soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia: Marián Lejava – dirigent nebo skladatel? Portrét plný premiér

V úterý 22. listopadu 2022 se od 19:30 uskuteční mimořádný koncert předního slovenského dirigenta a skladatele Mariány Lejavy.

Večer plný hudby proběhne v rámci abonentního cyklu S (soudobé hudby) v divadelním sále pražského NoDu v samotném srdci Prahy. Dvě světové a jedna česká premiéra, slovenský fenomenální houslista Milan Paľa jako host večera, sólisté PKF – Prague Philharmonia a Marián Lejava jako průvodce večerem, spolu s dramaturgyní cyklu Hanou Dohnálkovou – to je náplň koncertu, který slibuje nevšední zážitek!

Přední současný slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava (1976) pravidelně hostuje ve Slovenském národním divadle a ve Slovenské filharmonii. V listopadu se zde představí hned dvakrát a v obou případech to bude ve spolupráci s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Nejprve 10. listopadu jako dirigent na orchestrálním koncertě na Hudebním fóru v Hradci Králové a především pak na mimořádném koncertě Cyklu soudobé hudby v divadelním sále NoD v Praze, kde se představí ve své druhé roli jako skladatel. Osobně uvede hned tři premiéry svých děl v podání komorních sólistů PKF – Prague Philharmonia a slovenského houslisty Milana Paľy.

„Doba svetovej pandémie Covid v období 2020–21 výrazne a takmer až fatálne zastavila moju dirigentskú činnosť. Na druhej strane mi však ponúkla komfort dostatku času na skladateľskú činnosť. Okrem dvoch orchestrálnych a koncertantných diel sa prioritou stala príprava dramaturgie dnešného koncertu a jej jednotlivých skladieb. Som nesmierne poctený všetky menované skladby prezentovať publiku PKF v interpretácii skvelých sólistov PKF a hosťa, fenomenálneho Milana Paľu. Ďakujem PKF za ponuku realizovať tento portrétny koncert,“ říká k chystanému večeru Marián Lejava.

Hned na úvod zazní v české premiéře skladba Mo(o)nical(l) pro sólo flétnu (op. 5, 2001–2003, 2021) v podání členky orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia Elišky Boškové.

Ve světové premiéře zazní hned dvě následující kompozice – Con Brio. Klavírní trio č. 1 (op. 27, 2010/2020) v interpretaci koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia Michala Sedláčka, violoncellistky Judity Škodové a klavíristky Veroniky Böhmové a skladba Walden pro basklarinet a smyčcové kvarteto (op. 24, 2014, 2021) v provedení Jindřicha Pavlišty (basklarinet) a smyčcového kvartetu PKF.

Finále večera bude patřit slovenskému houslistovi Milanovi Paľovi a skladbě Elogiaria – Hommage variace na Händelovo téma pro sólové housle, kterou Marián Lejava věnoval přímo tomuto umělci.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj: TZ včetně ©fota , LJM