Divadlo pod Palmovkou Spáči Pestrá Praha

Na Palmovce vzniká nová inscenace evropského formátu

Divadlo pod Palmovkou si pro svou další inscenaci pozvalo známou rumunskou režisérku Catincu Drăgănescu, která režírovala v řadě evropských renomovaných divadel.

Na Palmovce připravuje současnou hru významného litevského dramatika Mariuse Ivaškevičiuse Spáči. Distopickou vizi nedaleké budoucnosti očima tří sester.

Inscenace Spáči je velkolepý projekt Divadla pod Palmovkou, který zahrnuje neobvyklou scénografii a složité videoprojekce, podílí se na něm česko-rumunský tvůrčí tým v čele s režisérkou Catincou Drăgănescu. „Není to poprvé, co u nás režíruje režisér, jehož inscenaci jsme měli předtím možnost vidět na některém z ročníků našeho mezinárodního divadelního festivalu Palm Off Fest. V tomto případě to byl Zlatý drak Rolanda Schimmelpfenniga, který zaujal diváky i divadelní odbornou veřejnost. Catinca patří mezi přední mladé rumunské režiséry a režisérky a velice nám ji doporučovali také naši partneři z Rumunska. Kromě toho se dlouhodobě věnujeme spolupráci se zajímavými osobnostmi ze zahraničí,  říká ředitel divadla Michal Lang.

Spáči jsou fascinujícím příběhem kombinujícím ozvuky několika slavných literárních děl a odehrávají se v budoucnosti poznamenané sérií katastrof. Je to vize lidstva a Země ode dneška za sto let, kdy docházejí zdroje a lidstvo se tedy rozdělí na půl, jedna část, díky modernímu výzkumu, 10 let spí a druhá žije své klasické životy, po 10 letech se vystřídají. „Z mého pohledu jsou Spáči neuvěřitelně přesnou dystopickou parodií. Mají jedinečný tón hlasu a dotýkají se některých nejpalčivějších a největší polemiku vzbuzujících společenských a morálních otázek dneška velmi znepokojivým a zároveň zábavným způsobem,“ vysvětluje svůj pohled na hru režisérka Catinca Drăgănescu.
Autor Marius Ivaškevičius do této hry zasadil mnoho odkazů na klasická literární a filozofická díla, jeho postmoderní psaní demystifikuje zavedené mýty a interpretuje národní symboliku novými a hravými způsoby. Poprvé byla uvedena hra Spáči před rokem v Litevském národním divadle a pražská premiéra bude za autorovy přítomnosti jejím druhým světovým uvedením.

A jak se režíruje Catince Drăgănescu v Divadle pod Palmovkou? „Jak už název napovídá, Spáči jsou výzvou k probuzení a myslím, že Divadlo pod Palmovkou inscenací tohoto titulu dělá nejen inovativní uměleckou práci, ale také velmi cenné společenské gesto. Jedná se o velmi aktuální témata, o kterých je třeba v dnešní době diskutovat. A divadlo, které je propojeno s tím, co se děje ve společnosti, je divadlo živé, a to je ve světě eskapismu velmi vzácná věc.“

Divadlo pod Palmovkou touto inscenací navazuje na mezinárodní spolupráce s evropskými režiséry, které začaly hostováním Jana Klaty, polského kontroverzního režiséra, jehož inscenace Něco za něco se stala inscenací roku 2018 v Cenách české divadelní kritiky. Ve Spáčích uvidíte velkou část hereckého souboru Divadla pod Palmovkou, těšit se můžete na Terezu Dočkalovou, Vendulu Fialovou, Barboru Kubátovou, Ivanu Wojtylovou, Ondřeje Veselého, Dennyho Ratajského a další.

Spáči
Premiéra 19. listopadu 2022 v Divadle pod Palmovkou, 1. repríza 21. listopadu

Zdroj včetně ©foto TZ, LJM