Nejčastější mýty o saunování: Jak je to s hubnutím a proč má smysl nejen v zimě? Pestrá Praha

Nejčastější mýty o saunování: Jak je to s hubnutím a proč má smysl nejen v zimě?

Saunování je skvělým odpočinkem pro tělo i mysl. Pravidelné návštěvy navíc přináší nesporné zdravotní benefity, které někdy mohou znít až pohádkově.

Na druhé straně se setkáváme s vyhraněnými názory na to, kolik času je v ní třeba trávit a pro koho představuje nebezpečí. Nic ale není černobílé, a proto jsme pro vás zjistili, jak se to má s nejčastějšími mýty o saunování.

Saunování pomáhá s hubnutím

Po odchodu ze sauny se rázem cítíme o deset kilo lehčí, bohužel to ale neznamená, že by nám samotné saunování pomohlo zbavit se přebytečného tuku. „V sauně se dá opravdu zhubnout, ale budete lehčí pouze o tekutiny, které jste vypotili. V tu chvíli může být člověk skutečně o půl kilogramu lehčí, ale jakmile se napije vše je zpět,“ vysvětluje saunová manažerka Michaela Matějovská ze sítě wellness Infinit. Za pocitem lehkosti také stojí přival endorfinů, který relaxace v sauně přináší, cítíme se tak příjemně a zbavujeme se tíhy každodenních starostí.

Čím déle vydržím, tím je saunování účinnější

Žádný extrém není pro tělo ideální. V sauně byste měli vydržet do té doby, než se zapotíte, ale hlavně dokud vám to je příjemné. Jestliže cítíte, že se vám motá hlava, je na čase odejít, doplnit tekutiny a odpočinout si. Každý jsme jiný a každému vyhovuje jiný rytmus saunování, nemusíte se tedy cítit špatně, když v horku vydržíte 10 – 15 minut a někdo jiný téměř půl hodiny. Cykly saunování by měly být alespoň tři, pokud se na víc než jeden nebo dva zkrátka necítíte, nemá žádný smysl se nutit.

Děti se nesmí saunovat

V tuzemsku není saunování s dětmi příliš populární, to ale neznamená, že pro ně není vhodné. Jen je třeba dodržovat určitá pravidla. Termoregulace u dětí je jiná než u dospělých, proto je třeba navštěvovat sauny s nižší teplotou do 75 °C, čas zkrátit s ohledem na věk dítěte a ochlazovat jej postupně. Obecně však mohou kompletně zdravé děti do sauny už od necelého půl roku. Benefity jsou stejné jako u dospělých, a zejména u dětí předškolního věku je silná imunita k nezaplacení.

V létě nemá saunování smysl

S příchodem chladnějších dní máme podvědomě větší chuť se pořádně prohřát, ale ti, kdo znají skutečné benefity saunování, s ním nepřestávají ani v létě. „Možná je to paradoxní, ale saunování v letním období pomáhá stabilizovat a posilovat termoregulační systém našeho těla. Díky krátké době v saunové kabině se tělo dostatečně vypotí, aniž by se nadměrně přehřálo. Po následném ochlazení se tělo potit přestává, takže se budete cítit svěží,“ radí Michaela Matějovská.

Sauna mě vyléčí z chřipky a nachlazení

Pravidelné saunování je především nástrojem prevence. Budování imunity je důležité k tomu, abychom v období nachlazení a viróz snížili pravděpodobnost, že onemocníme. Pokud už nemocní jste, vždy záleží na původu nemoci a vašem stavu. Obyčejné nachlazení a ucpané dutiny může teplo krásně uvolnit, ale stejně tak může způsobit bolesti hlavy. Pokud však máte virózu, buďte ohleduplní vůči ostatním a vypoťte se raději doma v posteli.

Saunovat se můžu i v plavkách

Nahota je pro některé lidi nepříjemná natolik, že je od návštěvy sauny zcela odradí nebo kvůli ní vymýšlí způsoby, jak ukrýt alespoň spodní díl plavek pod ručníkem či prostěradlem. Saunování bez plavek má ale jednoduché opodstatnění – hygienu a zdraví. Syntetický materiál plavek v kombinaci s vysokými teplotami a vlhkostí může způsobit zapaření intimních oblastí a nepříjemné zdravotní problémy s tím spojené. Plavky navíc škrtí a zabraňují správné cirkulaci krevního oběhu.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM