šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume

PKF – Prague Philharmonia a Emmanuel Villaume uvedou program z děl českých velikánů

PRAHA 30. listopadu 2022: S výlučně českým programem pokračuje PKF – Prague Philharmonia ve své již 29. sezoně.

Třetí abonentní koncert je plánován na 3. prosince a bude věnován Dvořákovi, Martinů a Haasovi. Diriguje šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume. 

Byť je program sestaven z děl českých autorů, pouze jedna z uváděných skladeb vznikala přímo v Česku – a to za velmi tragických událostí. Studii pro smyčce totiž skládal Pavel Haas v terezínském ghettu jen pár měsíců předtím, než jej nacisté zavraždili v Osvětimi. Koncert pro violoncello č. 2 zas napsal Bohuslav Martinů v USA na konci 2. světové války. Dílo plné vzpomínek na rodnou zemi zazní v podání koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia violoncellisty Lukáše Pospíšila.

V USA vzniklo i nejslavnější orchestrální dílo Antonína Dvořáka Symfonie č. 9 „Z nového světa“. Zařazení této skladby přitom souvisí i s dramaturgickou linkou sezony. PKF – Prague Philharmonia se letos zaměřila na odkaz Johannese Brahmse. Repertoár však orchestr neomezil pouze na díla tohoto velikána, nýbrž i na díla autorů, kteří mají k Brahmsovi blízko: tedy například Schumanna nebo Dvořáka.

„Brahms do velké míry pomohl Dvořákovi stát se tím, kým se stal. Proto má Dvořákova hudba v této sezoně jednoznačně své místo,“ vysvětluje šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume a pokračuje, „Dvořákova hudba má všechny kvality, které má ta Brahmsova. Rozdíl je v tom, že Dvořákův jazyk je přímější, mluví rovnou k srdci.“ A jak se mu Dvořák hraje s českým orchestrem? „PKF – Prague Philharmonia má Dvořáka přirozeně v krvi. Vzniká prostor pro zajímavý dialog mezi citem hráčů vůči tradici a mým pojetím, jež z této tradice nevychází,“ uvažuje rodák se Štrasburku, jenž stojí v čele PKF – Prague Philharmonia již od roku 2015.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj včetně ©TZ, LJM