Emil Kolben je čestným občanem Prahy 10 in memoriam Pestrá Praha

Emil Kolben je čestným občanem Prahy 10 in memoriam

Vynálezce, průmyslník, podnikatel a vizionář Emil Kolben je novým čestným občanem Prahy 10.

Vyznamenání z rukou starosty Desítky Martina Valoviče převzali in memoriam zástupci zapsaného spolku Kolbenova vila. V průběhu úterního slavnostního aktu ve Vršovickém zámečku zazněla i zdravice od manželky Kolbenova vnuka Andreé Kolbenové z Mnichova.

Emil Kolben žil na území Prahy 10, ve vile v Hradešínské ulici. Městskou část ale výrazně přerostl – obrazně i doslova. Patřil mezi nejvýznamnější elektrotechniky a podnikatele ve střední Evropě, byl zakladatelem továrny Kolben a spol., generálním ředitelem a hlavním akcionářem Českomoravské – Kolben – Daněk (ČKD).

Pět let strávil v USA, kde se stal mimo jiné spolupracovníkem Thomase Alvy Edisona. Pod Kolbenovým vedením se v roce 1891 uskutečnil experiment s přenosem třífázového proudu na tehdy největší vzdálenost, který potvrdil, že může být elektrifikován celý svět…

„Velmi si vážím vaší snahy a odhodlání vrátit našeho dědečka mezi významné osobnosti našich i světových dějin, po bok Edisona, Tesly, Křižíka, Bati a dalších,“ doplnila Andreé Kolbenová další velikány, svým významem srovnatelné s Kolbenem, a starosta Martin Valovič (ODS) přidal ty ryze desítkové:

„Pane Emile Kolbene, vítáme vás do galerie čestných občanů Prahy 10. Budete ji sdílet s takovými osobnostmi, jako byli Karel Čapek, Jan Kotěra, Jiří Kolář a další. Věřím tomu, že se stanete ozdobou této galerie a budete nám všem připomínat, jak je důležité být důsledný a poctivý ve svých věcech.“

„Emil Kolben byl strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí. Značku ČKD nebo výraz ´jdu do kolbenky´zná u nás snad každý. Přesto o samotném Kolbenovi nevíme skoro nic. Jeho jméno nebylo připomínáno, jeho význam byl zapomenut. Fašismu vadil jako Žid, komunismu jako podnikatel,“ připomněl Miroslav Jiřík, předseda spolku Kolbenova vila, že Emil Kolben byl se svou rodinou deportován do koncentračního tábora Terezín, kde roku 1943 ve věku osmdesáti let zemřel.

Zapsaný spolek Kolbenova vila se aktivně věnuje připomínání Kolbenova odkazu a je v kontaktu s jeho pozůstalými, již ho také pověřili převzetím čestného občanství. Ve vile v Hradešínské ulici spolek letos pořádá zážitkovou výstavu u příležitosti 160 let od narození technického génia a do budoucna ji chce veřejnosti zpřístupnit trvale – coby vzdělávací a inovační centrum.

„Příběh Emila Kolbena je jedinečný. Kdo o sobě může prohlásit, že úzce spolupracoval jak s Edisonem, tak Teslou? Když tedy někdo o Emilu Kolbenovi hovoří jako o českém Elonu Muskovi, je takový příměr zcela na místě. Udělení čestného občanství proto vnímám i jako skvělou příležitost zvýšit povědomí široké veřejnosti o osobnosti, jež snese srovnání s těmi nejvýznamnějšími vynálezci na světě,“ řekl Pavel Šutka (ODS), místostarosta MČ Praha 10 pro oblast kultury.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM