Vánoční bezlepkový trh Pestrá Praha

Jak se žije o vánocích celiakům? Tedy s bezlepkovou dietou?

O Vánocích až 100.000 lidí trpí

Vánoční cukroví, vánočku, tradičního smaženého kapra, nic z toho si nemohou dát děti a dospělí, kterým byla diagnostikována celiakie, závažné a bohužel neléčitelné autoimunitní onemocnění.

Pro někoho je to módní trend, ale když pacient s celiakií neodolá pokušení, které je zejména na Vánoce všude okolo nás a sní jídlo obsahující lepek, který pacientům s celiakií poškozuje střevní sliznici a vyvolává zánět, riskuje bolení břicha, nadýmání, průjmy. Při nedodržování diety hrozí neprospívání, psychické potíže, anémie, gynekologické problémy jako je neplodnost, potraty a bohužel nezřídka rakovina. Lék na toto onemocnění neexistuje. Jediným řešením je bezlepková dieta, tedy striktní vyřazení lepku z jídelníčku.

Až o 3000 vyšší jsou měsíční náklady na stravování u pacientů s celiakií, než u zdravých lidí.  Je alarmující, že lék na tuto závažnou nemoc není nijak plošně hrazený. „Celiakie je nemoc, která jako jediná nemá hrazenou léčbu ze zdravotního pojištění. Pacienti si za své onemocnění nemohou, a přesto si svoji léčbu musí hradit sami.“, vysvětluje Ing. Ivana Lášková, předsedkyně pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu z.s.

Velkým problémem je také stravování dětí ve školách a školkách. „Školy nejsou povinné dětem bezlepkové jídlo připravovat a rodiče jej proto musí zajistit sami. To je pro rodiny nejen finančně ale také časově náročné. Ne vždy zvládnou matky zajistit dítěti kvalitní dietní režim a u toho chodit na plný úvazek do práce,“ upozorňuje Ivana Lášková.

Maminky dětí s celiakií i dospělí celiaci se rozhodli v roce 2001 pomáhat stejně nemocným pacientům a založili Společnost pro bezlepkovou dietu z.s., pacientskou neziskovou organizaci, která sdružuje pacienty s celiakií, Durhingovou dermatitidou atd. Organizace provozuje informační portál www.celiak.cz, nabízí odborné poradenství, informuje širokou veřejnost o aspektech bezlepkové diety, vydává edukační materiály a pořádá akce pro celiaky. Každý rok k Mezinárodnímu dni celiakie, kterým je 16. květen, pořádá při této příležitosti Fórum celiaků, spojené s představením výrobců bezlepkových potravin Gluten Free Prague Expo.

Tradicí se stal Vánoční bezlepkový trh, který se letos uskuteční již 12. rokem. „Přijďte si ochutnat to, co si jinde musíte odpírat. U více jak 30 vystavovatelů budete mít možnost ochutnat a zakoupit si bezlepkové vánoční cukroví, vánočky, čerstvé pečivo a milovníci piva ochutnat čepované bezlepkové pivo.“, doporučuje Jitka Dlabalová, jednatelka Společnosti pro bezlepkovou dietu z.s. Bezlepkový trh se koná v sobotu 10.12.2022 na Výstavišti v Letňanech v hale číslo 8, souběžně se Stříbrnými vánočními dny, které jsou největším prodejním předvánočním veletrhem v Praze. „Vstupenka na obě akce je společná“, upřesňuje Jitka Dlabalová.

Zdroj TZ, LJM