HC SPARTA - DAV 92 - FAMÓZNÍ POSTUP DO SEMIFINÁLE! Spengler Cup Pestrá Praha

SPA – DAV 9:2 – FAMÓZNÍ POSTUP DO SEMIFINÁLE Spengler Cupu

Závěr základní skupiny Spengler Cupu vyšel Spartě fantasticky!

Skvělý výkon proti domácímu Davosu odstartovalo vedení po první třetině a efektivní druhé dějství přineslo našemu týmu pětigólový náskok, který sparťané ještě rozšířili. Vítězství 9:2 tak znamená přímý postup do pátečního semifinále, kde narazíme na lepšího z dvojice Örebro – Kanada.

Ve skvělé atmosféře vyprodané Valliant Areny museli sparťané zachytit aktivní nástup Davosu, což se jim podařilo bez výraznější domácí šance. Už v polovině druhé minuty navíc dobře vystřídali a do rozhozené obrany vlétl Michal Kempný, jenž dostal od Erika Thorella přihrávku mezi kruhy a trpělivou střelou k pravé tyčce otevřel skóre.

Ačkoliv byli domácí více na puku, náš tým se trpělivě bránil a výborným pohybem na útočné polovině čekal na chybičky Davosu. Bez zraněného Ondřeje Mikliše měl zajímavou šanci Michal Řepík, jenž po krásné přihrávce Daniela Přibyla z kruhu minul. Vzápětí mířil mimo také Michal Kempný, zatímco na druhé straně musel Jakub Kovář pokrýt Paschoudovu střelu.

V jedenácté minutě jsme soupeře dobře zavřeli v pásmu, Michal Moravčík nastřelil puk a před brankou stojící Ostap Safin usměrnil kotouč do branky! Gilles Senn zabránil větší tragédii při střelách Michaela Krutila i Michala Řepíka od modré čáry, David Tomášek zamířil pro změnu nad branku. Když už se zdálo, že utrápený Davos nenajde na naši obranu recept, v posledních vteřinách Michael Fora nastřelil Krutilovu brusli, od které puk zamířil do Matěje Stránského a nešťastně se odrazil přímo za Jakuba Kováře.


Vstup do druhého dějství zkomplikovalo vyloučení Daniela Přibyla. V oslabení však byl nebezpečnější náš tým, když Roman Horák se svou střelou od mantinelu trefil jen Sennův beton. Vzápětí ale skvělým napadáním vybojoval puk za modrou čárou, a přestože svůj únik bekhendovou kličkou neproměnil, akce pokračovala. Dorážející Vladimír Sobotka ještě neuspěl, ale do brankoviště vlétl ještě Michal Kempný a dotlačil puk do sítě.

Bezzubý Davos si nevěděl se sparťanskou defenzivou rady, navíc ta jeho měla velké díry. Hezkou akci Daniela Přibyla s Michalem Řepíkem nedokázal sparťanský kapitán před brankou zakončit, krátce nato ale David Vitouch vyvezl puk po levém mantinelu a našel na ose Jana Buchteleho, jehož střela proklouzala mezi Sennovými betony až do sítě. Davos pokračoval v ofenzivní aktivitě, ale trpěliví sparťané mu šance nedovolovali.

Když už pálil od modré čáry Klas Dahlbeck, Jakub Kovář sklapl betony včas. Na druhé straně vychytal Davida Dvořáčka domácí brankář. O necelé dvě minuty později ale David Tomášek objel branku a předložil puk Romanu Horákovi, jenž ho dorazil do sítě. Uteklo 43 vteřin, než Jan Buchtele hezky obkroužil pravý kruh a jeho nahození dorazil nehlídaný David Vitouch. V závěru třetiny měli domácí dvě obrovské šance, ale střelu z pravé strany i dorážku dokázal Jakub Kovář vychytat, načež si v oslabení poradil i se střelou Aleksiho Saarely na zadní tyčce.


Švýcarům přišla pokračující přesilovka vhod. Skvělý vstup do třetího dějství mohl okořenit Aleksi Saarela, jenž pálil do tyčky, načež si Jakuba Kovář připsal dva dobré zákroky v krátkém sledu a Leon Bristedt z prostoru před brankou přestřelil. Následně Sparta hrála první přesilovku, a přestože neměla výrazné šance, v jejím závěru David Tomášek při nacvičené akci našel z kruhu hokejku Michala Řepíka, jehož teč skončila v síti.

Kdo by čekal, že sparťané poleví, byl by na omylu. Naprosto rozhozená obrana Davosu nezachytila brejk Sparty, po němž dělovka Davida Dvořáčka z pravého kruhu olízla tyčku a zamířila do levého růžku. Vzápětí mohl přidat devátý zásah Erik Thorell, ale tváří v tvář Gillesi Sennovi neuspěl. Když domácímu Davosu nepomohla ani přesilovka, přišla početní výhoda našeho týmu.

Skvělou kombinaci zakončil Roman Horák, jemuž vrátil puk na zadní tyčce Daniel Přibyl, přestože mohl sám zakončovat. Sparta už se nikam nehnala, zatímco Davos zkoušel zmírnit porážku. Rána Michaela Fory ještě skončila na tyčce, ale v závěrečných vteřinách našel Aleksi Saarela volný puk, který předložil Andresi Ambühlovi, jenž střelou do horní části branky snížil. Ani to však neodvrátilo výhru a postup Sparty do semifinále.

Zdroj včetně ©foto https://www.hcsparta.cz/ , LJM