Vyrobte si vlastní skleněné figurky v OC Šestka pod taktovkou Jitky Havlíčkové Pestrá Praha

Vyrobte si vlastní skleněné figurky v OC Šestka pod taktovkou Jitky Havlíčkové

Našli jste zalíbení ve skleněných figurkách? Zajímá vás, jak se vyrábějí? Nebo byste si to dokonce chtěli sami zkusit?

Přijďte v sobotu 10. prosince nebo 17. prosince do Obchodního centra Šestka. Do tajů výroby skleněných figurek vás zasvětí zkušená umělkyně Jitka Havlíčková, která tvoří nejen ze skla více než 20 let.

Vůně skořice, hřebíčku, badyánu, vanilky. Lesk kouliček, řetězů a světýlek. Atmosféru Vánoc nádherně doplňují také nápadité skleněné figurky, které si budete moci prohlédnout, osahat i vyrobit v Obchodním centru Šestka. V soboty 10. prosince a 17. prosince od 10:00 do 16:00 se pro vás otevře dílna skleněných figurek Jitky Havlíčkové. Na co se můžete těšit?

„V sobotu 10. prosince uvidíte práci u figurkářského kahanu a také si budete moci sáhnout na skleněné tyčinky, z nichž se figurky vyrábí,“ láká samotná umělkyně Jitka Havlíčková, která studovala výrobu skleněných figurek na sklářské škole v Železném Brodě a také absolvovala na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2001. „Na tuto akci bude navazovat workshop, který proběhne o týden později, v sobotu 17. prosince. Na něm si budete moct vyzkoušet skleněnou figurku sami vytvořit. A originální dárek bude na světě.“

Pokud vás nějaké výrobky z dílny Jitky Havlíčkové zaujmou, můžete si je zakoupit na místě. Kromě drobných unikátních figurek ze skla si budete moci odnést i jiný originální dárek – závěsné mechové planety s čumily, mechária s miniaturními obyvateli, skleněné náušnice a korálky dle vlastního výběru. V neposlední řadě budete mít možnost zadat výrobu dárku – „vánoční last minute“. Jestliže vás díla zaujmou, můžete nakouknout do autorčiných uměleckých archívů a knih o historii a současnosti skleněných figurek.

Přijďte se podívat do Obchodního centra Šestka, jak se rodí sklenění figurky. V sobotu 10. prosince nahlédnete pod ruce zkušené sklářky Jitky Havlíčkové a dozvíte se teorii o výrobě skleněných figurek. Tu pak můžete přenést do praxe o týden později, v sobotu 17. prosince, kdy si budete oblíbené postavičky ze skla vytvářet sami. Workshopy se konají v 1. patře mezi obchody Humanic a New Yorker, přímo nad SKY GALLERY ŠESTKA

Více o Jitce Havlíčkové:

Umělkyně pochází z Kozákova v severních Čechách. Studovala výrobu skleněných figurek na sklářské škole v Železném Brodě, kresbu, umění a cizí jazyky. S diplomem konceptuální umělkyně vyšla z Akademie výtvarných umění v Praze v roce 2001 a začala tvořit na volné noze.

Vyrobte si vlastní skleněné figurky v OC Šestka pod taktovkou Jitky Havlíčkové Pestrá PrahaOd roku 2001 do současnosti vytváří koncepty, objekty a výstavy. Účastnila se výstav nejen v ČR, ale i v  Japonsku, USA,  v Číně, Dánsku a Belgii.

V roce 1999 půl roku předváděla výrobu skleněných figurek v Japonsku. Na podzim roku 2008 měla výstavu v Osace. Vyráběla ze surovin z místních zdrojů –  skleněné tyčinky z osacké sklárny Satake, různé druhy místních písků a hlín a slizké průsvitné nudle konyaku, které ohromně připomínají sklo.

Rok 2015 pro umělkyni začal v USA, v muzeu skla, Tacoma Museum of Glass, poblíž Seattlu. Kameraman ji natáčel při práci a vysílal se přímý internetový přenos. K výrobě získala tyčinky místní výroby, tamější opál.

V květnu 2018 prezentovala náš specificky český styl výroby skleněných figurek v Benátkách, na ostrově Murano,  při mezinárodní sklářské konferenci GAS. Přivezli tam nejen naši doslova primitivní technologii, ale také vzácné modely figurek profesora Jaroslava Brychty.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM