Prodej domů Mělník Pestrá Praha

I developeři už „šlápli na brzdu”

Prodat dům v Mělníce nebo neprodat?

Středočeský Mělník je i vzhledem ke své poloze poměrně žádanou lokalitou a přesto se i zde zdražování nemovitostí zastavilo. To už ale dobře víte. Možná, že jste tu zdědili rodinný domek a uvažujete, že ho rovnou nabídnete k prodeji. Nebo jste začali s budováním vlastního domova, došly vám peníze a tak vám nezbývá, než se nedokončené novostavby zbavit. Anebo jste naopak v situaci, kdy si po letech zodpovědného šetření hodláte konečně nějaký dům pořídit? Ať je to jak chce, jistě vás napadá řada otázek.

Jednou z nejdůležitějších je zřejmě ta, zda je pro podobný obchod vůbec příhodná doba. A přestože se vám pokusíme nabídnout pár relevantních informací, které by vám snad mohly situaci usnadnit, jednoznačnou odpověď raději nečekejte.

I developeři už „šlápli na brzdu”

Zvažujete prodej domu v Mělníce? Zbavit se ho za přijatelných podmínek může být o dost komplikovanější než dřív. Faktem je, že kdybyste si ještě v prvních měsících letošního roku řekli téměř o jakoukoli částku, která by byla alespoň trochu rozumná, s velkou pravděpodobností byste na potenciální kupce nečekali déle než pár dní. Nabídka na řadě míst České republiky nestačila poptávce a lidé byli často ochotni platit téměř cokoliv. Bydlení v menších městech ve Středočeském kraji, ze kterých je to do Prahy „co by kamenem dohodil“, tedy i v Mělníce, patřilo k nejžádanějším. Nyní však poptávka citelně ochladla a ceny zamířily dolů. Dokonce i developeři jsou už opatrní a s realizací nových projektů mnohdy vyčkávají. A to jednoduše proto, že mají obavy, aby vzhledem k vysokým nákladům, s nimiž se stavebnictví aktuálně potýká, nakonec neprodělali.

A proč došlo ke zvratu, který řada analytiků už nejméně od jara předpovídala?

Co se změnilo?

Ještě celkem nedávno se zdálo, že dlouholeté zdražování rezidenčních nemovitostí snad nikdy neskončí. Lidé si v realitních kancelářích doslova „podávali dveře“ a ceny bydlení setrvale a navíc dramaticky rostly. K obratu, jehož jsme nyní svědky, však dříve či později dojít muselo. Zejména z těchto důvodů:

  • Cenová hladina tuzemských nemovitostí už vystoupala příliš vysoko a dostala do problémů i tzv. střední třídu
  • Markantně vzrostly vstupy ve stavebnictví, což tlak na cenový růst ještě zesílilo
  • Mnozí z těch, kteří vnímali koupi nemovitosti jako příležitost k investici, už svou „potřebu“ uspokojili, případně jim došly volné finanční prostředky
  • Vzrostlo úročení hypoték a zpřísnily se podmínky pro získání těchto půjček, což citelně oslabilo poptávku
  • Energetická krize už zasáhla do koupěschopnosti výrazné části populace a navíc snížila atraktivitu mnoha starších domů, které jsou na realitním trhu nabízeny

Energetická náročnost mění pravidla hry

Energie jsou tématem roku. A jejich násobné zdražení, k němuž nyní dochází, se začíná propisovat do poptávky po energeticky náročném bydlení. Typickým příkladem nemovitosti, která kvůli tomu ztrácí na ceně, je starší a nezateplený rodinný domek, jehož provoz se může prodražit klidně i o více než sto tisíc korun ročně. Pokud takový dům vlastníte a chcete ho prodat, cenovému ústupku se bezpochyby nevyhnete. Jestliže jste si naopak podobnou stavbu na některém z realitních portálů vyhlédli, neváhejte si říci o slevu. Energetická náročnost vzhledem k vysokým cenám plynu, dřeva, uhlí a elektřiny zkrátka mění pravidla hry. A to poměrně citelným způsobem.

Rok 2023 – slevy nekončí

Jestliže s uzavřením realitního obchodu váháte a to snad z toho důvodu, že doufáte ve vývoj, který by byl z vašeho pohledu příznivý, vezměte v úvahu zejména následující výhled. Tuzemská ekonomika je na prahu recese a není zřejmě otázkou, zda k ní dojde, nýbrž kdy. Důležitá bude také její síla a samozřejmě i to, jak dlouho bude trvat. Rok 2023 však bude bezpochyby složitý a to přinejmenším pro polovinu české populace. S ohledem na to je více než pravděpodobné, že aktuálně chabý zájem o vlastnické bydlení přetrvá a ceny domů a bytů na řadě míst proto ještě klesnou. „Slevové období“ na našem realitním trhu tedy zřejmě hned tak neskončí.

Prodáváte nebo kupujete? Jde o novostavbu, dům po renovaci anebo snad o něco staršího, co bude vyžadovat dodatečnou investici?

Zdroj včetně ©fota PR, LJM