klavírista Louise Lortie Pestrá Praha

PKF — Prague Philharmonie k oslavě 100. výročí narození Viktora Kalabise

PRAHA, 9. ledna 2023: Do nového roku vstupuje PKF — Prague Philharmonia abonentním koncertem s díly Viktora Kalabise, Wolfganga Amadea Mozarta a Roberta Schumanna. Koncert uvede v rámci své orchestrální řady již 15. ledna v Rudolfinu.

Sólistou bude klavírista Louise Lortie, orchestr povede jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume.

Těžištěm večera je skladba Viktora Kalabise Symfonické variace z roku 1964. Od narození tohoto autora, jednoho z nejuznávanějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století, přitom uplyne 27. února letošního roku přesně sto let. K tomuto výročí vyhlásil Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové projekt s názvem Kalabis100, jež bude zahájen právě na koncertě PKF — Prague Philharmonia. Cílem projektu je podpořit umělce a muzikology v zájmu o Kalabisovo dílo.

Sólistou večera bude francouzsko-kanadský klavírista Louis Lortie. Virtuos, který vystupoval s orchestry, jakými jsou BBC Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Dresden Philharmonic nebo Philadelphia Orchestra se pražskému publiku předvede v Koncertu pro klavír a orchestr č. 23 A dur Wolfganga Amadea Mozarta.

„Ačkoliv bude letos v centru našeho zájmu Brahms, je jasné, že nemůžeme hrát pouze jeho hudbu,“ uvádí šéfdirigent PKF Emmanuel Villaume závěrečnou skladbu večera, kterou bude Symfonie č. 3 Es dur „Rýnská“ od Roberta Schumanna. „Když jsme se tedy rozhodli, že na programu této sezony bude i tvorba skladatelů, již jsou mu v jistém smyslu blízcí, bylo zcela zřejmé, že se musí objevit i Schumannova tvorba,“ vysvětluje Villaume a naráží na fakt, že právě Schumann viděl v Brahmsovi již v začátcích velkou naději německé hudby. „Rýnskou“ symfonii napsal Schumann v roce 1850 a reflektuje v ní radost, kterou zažíval po přesídlení do porýnského Düsseldorfu.

Abonentní koncert 15. ledna bude prvním letošním pražským koncertem; ještě předtím se ale PKF — Prague Philharmonia představí v belgických Antverpách. Pod taktovkou Emmanuela Villauma zde 9. ledna uvedou díla Dvořáka, Chopina a Smetany.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM