Brian Priske

AC Sparta si doma poradila s Mladou Boleslaví 4:1, nespokojenost trenéra trvá

Musíme být lepší na míči. Hlavní trenér Brian Priske po vítězství nad Mladou Boleslaví předstoupil před novináře a odpovídal na jejich dotazy. Přinášíme rozhovor z tiskové konference.

Je pro vás velká úleva, že jste dnešní utkání zvládli?
Dnešním cílem bylo jednoznačně získat tři body. Samozřejmě bylo naší ambicí i podat dobrý výkon. Nejdůležitější jsou ale samozřejmě body, jelikož první výhra po pauze se nikdy nerodí snadno.

Co vaší hře v úvodu jara chybí?
Je těžké říct, co nám chybí v porovnání s utkáními v minulém roce, jelikož jak proti Plzni, tak proti Slovácku jsme nebyli tolik na balónu. Na jaře jsme zatím hráli odlišné typy zápasů, což je způsobené i počasím. Podstupujeme obrovské množství soubojů, naši tři stopeři dnes absolvovali nespočet hlavičkových soubojů, a často proto bojujeme o druhé míče. Musíme být tedy lepší na balónu a vyvarovat se tomu, aby utkání mělo tak vysoký soubojový rytmus.

Čím to, že jste nechytili začátek utkání? Mělo na to vliv nové složení obranné trojky?
Druhá část vaší otázky je i částečně odpovědí. Před zápasem jsme museli udělat dvě změny v obranné trojce, nahradit dva důležité hráče, což sehrálo svojí roli. Hned v úvodu jsme čelili třem rohům a z toho posledního padl gól. Jak pro Vydru, tak pro Krejčího, to bylo těžké, oba jsou zvyklí hrát více uprostřed hřiště, než krajní stopeři. Ze začátku tak bylo vidět, že se rozkoukávají, postupem času se ale víc a víc zlepšovali. Jejich výkon rostl, dařilo se jim držet míč na zemi a kvalitně rozehrávat. Je ale jasné, že když vám vypadne Asger s Víťasem, kteří posledních patnáct zápasů patřili mezi stabilní členy základní sestavy, tak se to na hřišti projeví.

Nemrzí vás, že Kairinen nehrál i minulý týden?
Rozumím, kam touto otázkou míříte. Na druhou stranu ale nikdo z nás neví, jako by to před týdnem vypadalo. Každopádně dnes odehrál výborný zápas a mám z něj radost. Pomohl nám hlavně ve dvou aspektech. Je silný a zároveň klidný na míči a má konstruktivní rozehrávku. Přinesl přesně to, co jsme od něj očekávali. Hrál dobře jak v kombinaci se Sadílkem, tak s Pavelkou. Má také výbornou levačku a nebezpečné standardky. Musí se ale ještě zlepšit v obranné fázi a navyknout si na tvrdost české ligy, řekl bych ale, že se adaptuje rychle.

Může se podle vás ještě zlepšovat?
Myslím, že se stále může rozvíjet, s tím jsme ho také podepsali. Na Strahově na jeho rozvoji také každý den pracujeme. Trénoval jsem ho před pár lety, když byl poměrně ještě mladý, a od té doby ušel za pomocí dalších trenérů dlouhou cestu. Jeho vývoj jsem sledoval, a i proto byl v přestupovém období jedním z našich cílů. To, co ho zdobí, jak už jsem říkal, je jeho levačka, orientace v prostoru, práce s míčem, hledání správných pozic a distribuce balónu do všech směrů. Ukázal dobrý začátek, myslím ale, že nám toho může nabídnout ještě více. Chci, aby se v některých situacích rozhodoval ještě lépe. Dnes ale předvedl dobrý výkon, ke kterému mu, nutno říci, dopomohli i spoluhráči.

Proč dnes nebyli k dispozici Laci s Vitíkem?
Víťas je od středy nemocný, dneska už ale lehce trénoval a věřím, že zítra už podstoupí větší zátěž. Laci má lehké zranění zad, které ho od pátku limituje.

Kuchta dobrému výkonu navzdory opět neskóroval. Jste z toho nervózní?
Ne, nervózní nejsem. Na druhou stranu je pravdou, že utočníci potřebují pro své sebevědomí skórovat. Kuchtovi se to v posledních zápasech nedaří. Je ale třeba říci, že tvrdě pracuje jak v tréninku, tak v zápase. Například v Olomouci výrazně pracoval pro tým. Zároveň si myslím, že v některých situacích bychom měli útočníkům poskytovat lepší servis. Pokud ovšem takhle bude pokračovat i nadále a nebude frustrovaný, branky určitě přijdou.

Zdroj včetně ©fota https://sparta.cz/  , LJM