Euroliga basketbal ženy Česko - Irsko

České basketbalistky porazili Irsko 74:57

Hala na Královce, 9.2.2023 dobrý základ vedl k výhře

České basketbalistky rozehrály poslední part kvalifikace na červnový EuroBasket. Pokud nepočítáme anulované utkání s Běloruskem, bylo to jejich první domácí vystoupení v kvalifikačním bloku, který začal v listopadu 2021. Soupeřkami jim byly reprezentantky Irska. Ty ve svém poslední zápase řádně potrápily Nizozemsko.

Euroliga basketbal ženy Česko - IrskoPřed utkáním se hodně skloňovala tvrdá hra, která je typická pro soupeřky. Lvice se s ní ale hned od prvních sekund snažily vyrovnat. Ano, stálo je to čtyři týmové fauly (oproti jedinému irskému) v prvním hracím období, ale především díky tomu získávaly míče a mohly vyrážet do rychlého protiútoku. Právě rychlý přechod do útoku pomohl domácím zvládnout úvod utkání.

To Irky spoléhaly především na střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Klíčové bylo udržení kvality české hry i po vystřídání základních sestav. Mezi základní krizové momenty, které musela řešit trenérka Ptáčková, byly dvě osobní chyby Hamzové a obranný doskok. Od stavu 12:14 zapsaly lvice šňůru 16:0 a získaly si výraznější vedení.

Jenže to houževnaté Irky nezlomilo. Dál poctivě chodily za každým vystřeleným míčem a odměnou jim bylo vyrovnání obrazu hry. Pomohly si dalšími úspěšnými trojkami. Českou ofenzivu navíc přibrzdily přechodem do zónové obrany. Šťastnou ruku měla trenérka Ptáčková, která na poslední útok prvního poločasu poslala duo Voráčková – Stoupalová. Prvně jmenovaná sice minula trojku, ale pivotka českého týmu doskočila a s klaksonem upravila vedení domácích na 16 bodů.

Euroliga basketbal ženy Česko - IrskoHlavním úkolem pro domácí bylo po návratu ze šaten neztrácet z vybudovaného náskoku. To se dařilo, ačkoliv Irky nic neztratily ze své agresivity a přesnosti při střelbě. Češky už nezískávaly tolik míčů a tak se musely často vypořádat s postupným útokem. Odměnou za stále aktivní defenzivu jim ale byly útočné fauly Irek. Ty se totiž potýkaly se správným postavením clony ve chvíli, kdy obránkyně aktivně clonu procházela za svou hráčkou.

Problém ve druhém poločase ale musely lvice řešit v útoku. Proti irské zóně se bez podpory rychlého útoku chvílemi hledaly. Náskok si ale držely stále nad hranicí deseti bodů. Svůj debut v oficiálním zápase seniorského týmu si připsaly všechny tři čekatelky – Emma Čechová, Dominika Paurová a Pamela Effangová.

V neděli se tak lvice utkají s Nizozemskem v přímém souboji o postup na ME. Díky dnešnímu výsledku by jim k postupu stačila i porážka o pět bodů.

Česko – Irsko 74:57 (26:14 43:27 58:39)

Stoupalová a Voráčková po 16, Holešínská 10, Březinová 8, Vyoralová 7, Sklenářová 6, Andělová a Effangová po 3, Zeithammerová a Hamzová po 2, Paurová 1, Čechová 0 – Thornton E. 16, Herlihy 15, Finn a Melia po 9
TH: 16/21 – 10/12
Trojky: 8 – 9
Doskoky: 48 – 42
Zisky: 11 – 6
Ztráty: 10 – 21
Asistence: 21 – 14
Fauly: 23 – 19

Romana Ptáčková: „Trochu jsme od Irek čekaly tvrdší hru, ale nakonec k ní úplně nedošlo, takže v tom nás neprověřily. Měly jsme to pod kontrolou, ale určitě byly úseky, kdy se nám hra moc nevedla, a spousta hráček tam má ještě rezervy. Vždycky jsme si ale pomohly kvalitní obranou po celém hřišti, z čehož jsme měly poměrně dost zisků a dostaly jsme se k několika jednoduchým košům. Ve druhém poločase už jsme se ale do zónové obrany začaly celkem trápit, a jak jsme nedaly prvních pár střel, další už hráčky přecházely a nebyla tam sebedůvěra.”

Zdroj včetně ©foto https://cz.basketball/ , LJM