Činohra Národního divadla a 420PEOPLE

Činohra Národního divadla a 420PEOPLE

Máj – Režie a choreografie: David Prachař a Václav Kuneš

Obsazení: Nataša Novotná, Filip Staněk, Milan Odstrčil, Zuzana Herényiová, David Prachař, Jan Kačer, Pavel Fajt a Ondřej Sifon Anděra

Uvádí 23. a 28. února 2023 v 19.00, 24. února 2023 v 11.00, 7. a 8. května 2023 v 19.00 na Nové scéně Národního divadla – vždy s anglickými titulky.

Inscenace vznikla v koprodukci 420PEOPLE, Nové scény ND a Činohry ND.

Jak moc známe Máj? Všichni jsme jistě schopni rozpomenout si na první verše, zvolat „Hynku, Viléme, Jarmilo!“ Ale dál? Dokážeme si uvědomit obsah, detaily, zachytit jeho náladu a přesahy, které toto nadčasové dílo připouští? Režisér David Prachař a choreograf Václav Kuneš již před lety představili Máchův Máj jako nadčasový tanečně-činoherní koncept s cílem, aby se v jejich adaptaci propojilo co nejvíce uměleckých médií. Máj je tančen, hrán, zpíván, rapován i recitován.

„Text jsme respektovali v celém jeho znění, i když jsme se nebránili práci s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ říká David Prachař. „Rytmus básně je velmi taneční a rituální…“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci pro současný tanec. Můžete se tedy těšit na plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční a jedinečný živý hudební doprovod bubeníka Pavla Fajta a Ondřeje Sifona Anděry, frontmana kapely WWW.

 420PEOPLE

Soubor současného tance 420PEOPLE, do jehož názvu si tvůrci vepsali českou telefonní předvolbu, založili Václav Kuneš a Nataša Novotná po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových tanečních souborů – Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Společná vize vybudovat v Praze vlastní soubor dala vzniknout 420PEOPLE, který nyní slaví již 15 let.

Aktivity souboru 420PEOPLE jsou podporovány grantem Hlavního města Prahy, grantem Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 1. Ve spolupráci se Studiem Maiselovka.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM