koncertní mistr PKF Michala Sedláček

„Německo včera a dnes“ v cyklu soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia

V pořadí třetí koncert cyklu S (soudobé hudby) orchestru PKF — Prague Philharmonia představí posluchačům trojici německých skladatelů.

Již v úterý 28. února 2023 v 19:30 v pražském Divadle NoD zahraje sedm členů orchestru PKF hudbu reprezentující přelom 20. a 21. století, díky nejmladšímu z nich Jörgu Widmannovi, letošnímu padesátníkovi, ale i hudbu čistě současnou.

Hanz Werner Henze a Kalheinz Stockhausen představují dvě stěžejní osobnosti německého hudebního života 20. století, jejichž skladby orámují hudební program tohoto večera. Hlavní hudební plocha pak bude patřit významnému německému klarinetistovi a současnému hudebnímu skladateli Jörgu Widmannovi, který s orchestrem PKF — Prague Philharmonia vystoupil jako sólista/klarinetista v roce 2021 na koncertu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Koncert představí Jörga Widmanna jako předního současného německého skladatele, jehož díla jsou vydávána erudovanými nakladateli a interpretována sólisty a soubory po celém světě.

Program zahájí flétnista Jiří Ševčík s klavíristou Martinem Filou Sonatinou pro flétnu a klavír Hanse Wernera Henzeho. Budou následovat čtyři kompozice oslavence, letošního padesátníka Jörga Widmanna: Paraphrase na Svatební pochod F. Mendelssohna – Bartholdyho pro housle sólo v podání koncertního mistra PKF Michala Sedláčka, Fantasie pro sólo klarinet v provedení Jindřicha Pavliše, Étude digitale pro violoncello posluchačům předvede koncertní mistr violoncell Lukáš Pospíšil a vrcholným číslem hudebního bloku Jörga Widmanna bude jeho 3. smyčcový kvartet „Jagdquartett“. Závěrečnou Sonatinou pro housle a klavír Karlheinze Stockhausena pak umělci celý večer uzavřou.

PKF Prague PhilharmoniaO PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj včetně ©TZ, LJM