Novou posilou PKF — Prague Philharmonia je Sarah Gráfová na pozici manažerky orchestru

Novou posilou PKF — Prague Philharmonia je Sarah Gráfová na pozici manažerky orchestru

Pozici manažerky orchestru v PKF — Prague Philharmonia nově zastává Sarah Gráfová.

V minulosti se věnovala managementu například v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK či v souboru Collegium 1704. V PKF se bude zabývat organizací koncertů a výjezdních turné, komunikací mezi orchestrem, sólisty a dirigentem, jednáním se zahraničními partnery a plánováním krátkodobých i dlouhodobých aktivit orchestru. 

„Nová pozice v PKF — Prague Philharmonia je pro mě skvělou příležitostí a možností podílet se na rozvoji jednoho z nejlepších orchestrů v České republice. Obrovsky se těším na kooperaci s celým orchestrem, šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem a ředitelkou PKF Kateřinou Kalistovou. Věřím, že spolupráce bude pro obě strany velkým přínosem a už teď se těším, co všechno společně zažijeme,” říká o své nové pozici Sarah Gráfová.

Novou posilou PKF — Prague Philharmonia je Sarah Gráfová na pozici manažerky orchestruSarah Gráfová se narodila v Anglii, kde také vystudovala obor hudebně muzikologický, později pak filologický se zvláštním zájmem o českou literaturu 20. století. V Londýně se věnovala skladatelskému managementu, a díky tomu měla možnost úzké spolupráce, například se skladateli Witoldem Lutosławskim či Johnem Tavenerem.

Podílela se na propagaci britské a severské soudobé vážné hudby, přičemž byla denně v kontaktu s britskými i světovými orchestry a dirigenty. Spolupracovala také s velkými hudebními festivaly, mezi kterými nechyběl ani BBC Proms či Edinburgh International Festival.

Do České republiky ji přivedla láska k české hudební tvorbě a obzvláště k dílu Leoše Janáčka. V tuzemsku má mnohaleté zkušenosti s managementem hudebních těles a s přípravou koncertních projektů včetně zahraničních turné. Mezi lety 2017 a 2019 kooperovala se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a následně s barokním ansámblem Collegium 1704. Několik let taktéž vyučovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM