Plynárenské muzeum

Plynárenské muzeum

Žluté trubky, bez kterých se neobejdeme

Škrtneme zapalovačem a hořák plynového sporáku se rozsvítí modrým plamínkem. Otočíme vodovodním kohoutkem, v koupelně škytne „karma“ a během chvilky si myjeme ruce v teplé vodě. V zimě si chladíme promrzlé kosti u rozpálených „vafek“ nebo radiátoru. Je to pro vás samozřejmost? Omyl. Nebýt žlutě označených plynových trubek, sotva bychom měli teplé jídlo, nejspíš bychom chodili špinaví a v zimě trpěli chladem. Žluté trubky nám totiž do bytu přivádějí životodárnou látku – plyn. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, odkud se tato látka vzala, jaká je její historie a co bychom bez ní dělali? Odpovědi na tyto otázky, ale i jiné zajímavosti najdete v našem Plynárenském muzeu.

Plynárenské muzeum

V historii první muzeum plynárenského oboru v České republice bylo v areálu Pražské plynárenské, a.s., v Praze 4 – Michli otevřeno v roce 1999. Návštěvník se seznámí s historií a vývojem světového a českého plynárenství od samých jeho počátků až po současnost. Dozví se vše o historii užití plynu, prohlédne si dobové plynové spotřebiče, modely starých výrobních zařízení, plynojemů, výstavby plynovodů atd. Zrekonstruovaný model plynárny Michle ukazuje, jak vypadal plynárna v roce 1937, kdy stejně jako dnes patřila výhradně obci, tedy hlavnímu městu Praha.
K zajímavostem a raritám muzea patří pozůstatky plynojemu první plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova mostu z roku 1878, zámecká plynová kamna Villeroy & Boch v novorokokovém stylu z roku 1870, plynová promítačka filmů Bavaria, plynový diaprojektor „Laterna Magica“, automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, interiérové secesní plynové lustry, plynový mandl, lednička, pražička kávy nebo řada historických plynových žehliček a kadeřítek vlasů.
Muzeum představuje unikátní sbírku více než 100 plynoměrů nejrůznějších typů, od těch z počátků plynárenství (plynoměr z roku 1873 od firmy Siry, Lizars & Co., Leipzig je nejstarším v České republice) až po nejnovější tzv. chytré plynoměry. Raritou je i mincový plynoměr Glozar.

Plynárenské muzeum

Stálá expozice

1. část – „Národní” znázorňuje pomocí chronologického přehledu důležitých dat, obrazových panelů, map, schémat, dokumentů a modelů plynárenských staveb ve zkrácené formě historii českého plynárenství.

2. část – „Technická” má mezinárodní charakter a mapuje vývoj technické stránky plynárenství (výroba a těžba plynu, uskladňování plynu, doprava, rozvod a regulace tlaku plynu, měření, plynové spotřebiče).

Unikátní model

Muzeum se chlubí modelem Michelské plynárny, který ukazuje jak vypadala po její první dostavbě v 30. letech 20.století. V měřítku 1:100 jsou na modelu s velkou přesností dokonale ztvárněny všechny výrobní i pomocné objekty, plynojemy, jeřábové dráhy, skládky uhlí a koksu, vodojem, čištění plynu, kolejiště s lokomotivou a vagóny s uhlím, koksem, trubkami a jiným nákladem.  Model měří téměř 9 m na délku a 4 m na šířku. Na modelu je velice dobře patrná  jednotná architektura budov funkcionalistického slohu, jejímž autorem byl český architekt Josef Kalous.

Kudy do muzea?

Pokud vás zajímavosti o plynárenské historii nalákaly a chcete se dozvědět více, nezbývá než vyrazit. Dostane se vám odborného výkladu nejenom v češtině, ale i v němčině a angličtině. Vstup do muzea je zdarma a má bezbariérový přístupu.

Všichni zájemci o plynárenskou historii jsou srdečně zváni!

Adresa:
U Plynárny 500/44, 145 08 Praha 4 (areál Pražské plynárenské)

Otevírací doba:
Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonním čísle +420 724 104 874 nebo prostřednictvím emailu: jan.zakovec@ppas.cz.

Spojení – zastávka Plynárna Michle:
Bus: 150, 188; Tram: 11 a 14

Zdroj včetně ©foto  https://www.ppas.cz/ , LJM