Vznikne nejvyšší mrakodrap Evropy. Bude z lepenky a staví se v Praze
Startuje jubilejní 15. ročník mezinárodní soutěže pro střední školy s názvem HSF System Modelium 2023.
O nejlepší stavbu z vlnité lepenky se utká 33 středních škol se zaměřením na stavebnictví z Česka a Slovenska. Talentovaní studenti budou vytvářet modely na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“. Nejlepší soutěžící si rozdělí ceny v hodnotě 134 000 Kč. Pořadatelem soutěže je mezinárodní stavební skupina HSF System.
Tradiční soutěž HSF System Modelium 2023 (dříve pod názvem Stavby z vlnité lepenky) vstupuje do 15. ročníku s mezinárodní působností. Letos se při návrhu a tvoření modelů z vlnité lepenky mezi sebou utkají mladí stavaři a mladé stavařky nejen z Česka, ale i ze Slovenska. Do soutěže se přihlásilo celkem 24 škol z České republiky, včetně Střední odborné školy Jarov a Střední průmyslové školy stavební Praha, a 9 škol ze Slovenska
„Sportovní nebo hudební svět má své hvězdy. Myslíme si, že i tradiční stavitelský obor si takové hvězdy zaslouží. Proto je chceme najít a představit světu prostřednictvím naší soutěže,“ říká k poslání a zaměření soutěže Jan Hasík, ředitel a předseda představenstva společnosti HSF System. „Chceme u studentů středních škol hlavně podporovat a prohlubovat vztah ke stavařskému řemeslu, rozvíjet jejich kreativitu a vzájemnou spolupráci,“ dodává Tomáš Kosa, jednatel společnosti HSF System SK.
V letošním ročníku soutěže budou talentovaní studenti navrhovat a vytvářet modely staveb z vlnité lepenky na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“. Model výškové budovy musí být vytvořen výhradně z vlnité lepenky, jako ekologického, udržitelného a tvárného materiálu, a musí ukázat také vnitřní uspořádání stavby. Odborná porota bude na soutěžních stavbách posuzovat především originální nápad, neotřelou myšlenku, invenci a moderní přístup.
Mezi další novinky v jubilejním 15. ročníku soutěže patří dvě samostatná národní finálová kola, která se uskuteční v Česku a na Slovensku. Z nich postoupí nejlepší osmička do mezinárodního superfinále v Ostravě. Nejlepší soutěžící nebo soutěžní týmy si mezi sebou rozdělí ceny v hodnotě 134 000 Kč. Vítěz superfinále pak získá 25 000 Kč. Novinkou bude také Cena veřejnosti.
Populární soutěž je určena pro studenty odborných středních škol se zaměřením na stavebnictví. Pořadatelem a generálním partnerem soutěže je mezinárodní stavební skupina HSF System se sídlem v Česku a na Slovensku. Novým hlavním partnerem soutěže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerem je český Svaz výrobců vlnitých lepenek.
V historii minulých ročníků se soutěže zúčastnilo přibližně 60 různých středních stavebních škol, jejichž studenti postavili na 300 modelů staveb z vlnité lepenky. Finálová kola se konala na zajímavých místech jako hlavní nádraží v Praze, Štefánikova hvězdárna, Dolní Vítkovice, Vodní dílo Šance či Klementinum.
Stavební skupina HSF System
Mezinárodní stavební skupinu HSF System tvoří česká stavební společnost HSF System (vznikla v roce 2002) se sídlem v Ostravě a slovenská stavební společnost HSF System SK (vznikla v roce 2010) se sídlem v Žilině. Stavební skupina HSF System má další pobočky v Praze, Brně, Plzni, Bratislavě a Prešově. Zaměřuje se na generální dodávky staveb a realizuje kompletní střešní a fasádní pláště moderních objektů včetně jejich rekonstrukcí. Správu budov zajišťuje prostřednictvím společnosti SK Facility. Developerské projekty realizuje pod značkou ANTRACIT.
Česká společnost HSF System je držitelem Ceny hejtmana MS kraje za společenskou odpovědnost za rok 2020 v kategorii firem do 250 zaměstnanců. Poslední zveřejněný Rating stavebních dodavatelů 2020 (RABF) ji zařadil mezi pět nejlepších stavebních společností v Česku. Společnost HSF System získala také prestižní titul Stavba roku 2020. Ředitel společnosti Jan Hasík je držitelem titulu EY Podnikatel roku 2016 MS kraje. Slovenská společnost HSF System SK se opakovaně umístila v žebříčcích TREND Top 100 a Eurostav mezi předními stavebními firmami na Slovensku.
Developerská skupina ANTRACIT
Česko-slovenská developerská společnost ANTRACIT se zaměřuje na individuální řešení dle přání klienta. Do jejího portfolia patří logistické, výrobní a administrativní projekty na území České a Slovenské republiky. Pro koncové klienty připravuje developerské projekty na vlastních pozemcích. U každého projektu zajistí komplexní služby od návrhu a úpravy využití prostoru přes zpracování projektové dokumentace, vlastní výstavbu až po správu a údržbu nemovitosti. Referenční projekty: ANTRACIT House, Ostrava; IANP, Ostrava; ANTRACIT Point, Žilina; ANTRACIT Senec.
Zdroj včetně ©fotografií TZ, LJM