Dan Bárta a Illustratosphere vydávají v reedici svá první dvě alba a vyráží na turné, v Praze vystoupí hned dvakrát

Dan Bárta a Illustratosphere vydávají v reedici svá první dvě alba a vyráží na turné, v Praze vystoupí hned dvakrát

Dan Bárta & Illustratosphere vydávají po více než dvou desetiletích reedice vyprodaných prvních alb Illustratosphere (2000) a Entropicture (2003), které doprovodí Němá éra tour.

Koncertní sérii skupina odstartuje i zakončí pražskými koncerty – 12. dubna ve vyprodaném sále Divadla pod Palmovkou a 28. června na Letní scéně Musea Kampa.
„V ideálním případě zazní na koncertech většina písní prvního alba. Stačí se sejít, připravit, nadechnout se a spustit. Některé písně se sluší přednést víceméně doslova, jiné bude dobré pojmout organičtěji, prostě tak, jak už to v životě chodí. Occamova břitva je naše zlá a krutá kamarádka,” říká o přípravách na koncerty Dan Bárta.

Dan Bárta a Illustratosphere vydávají v reedici svá první dvě alba a vyráží na turné, v Praze vystoupí hned dvakrátJedenáctinásobného držitele Ceny Anděl, Dana Bártu, doprovází kapela Illustratosphere ve složení kytarista Miroslav Chyška, klávesista Filip Jelínek a kontrabasista a baskytarista Robert Balzar. Všichni tři jsou uznávanými hudebníky, skladateli a také členy formace J.A.R. Od roku 2014 je součástí Illustratosphere také slovenský bubeník a promotér Martin Valihora  spolupracující s mnoha zahraničními hvězdami, v minulosti také s japonskou klavíristkou Hiromi Uehara.

„My to původně mysleli jako takové jednorázové setkání lidí a hráčů nad Filipovými, mými a Mírovými písněmi. V té době a v tom rozpoložení, v jakém jsme byli, neměl pojem budoucnost téměř žádné kontury ani váhu, ale nakonec z toho ta pracovní a tvůrčí skupina vznikla. Kdo by to byl řekl, bezmála čtvrt století není zanedbatelný časový úsek, é, v životě lidském,” říká Dan Bárta.

Obě desky vycházejí u prodejců hudebních nosičů v omezené kapacitě na CD a poprvé také na vinylech, z toho Entropicture jako dvojvinyl. Remasteringu nahrávek se ujal právě Miroslav Chyška. Zakládající člen kapely stál také u původního zvuku debutu Illustratosphere, jenž získal cenu České hudební akademie Anděl v kategoriích Album roku a Zpěvák roku.
„Alba vycházela v době, kdy ještě nebylo úplně běžné mástrovat a limitovat nahrávky na krev, prostě byl ještě prostor pro full mastering. Myslím, že až teď, se současnými technologiemi, mají písně tu správnou barvu. Mastering pro vinyl i pro CD je jiný, každé médium má jiná specifika. Proto si myslím, že pro opravdové fanoušky a zároveň audiofilní nadšence, budou tyto reedice vlastně nové. Stejné písně, jiný zážitek,” popisuje Chyška.

Kapelu čeká v rámci Němá tour patnáct zastávek napříč Českou republikou včetně tří vystoupení na Slovensku. Předprodej vstupenek koncertu na Letní scéně Musea Kampa 28. června probíhá v síti GoOut.

Zdroj včetně ©fota TZ, LJM